Al Thumama Stadium (Katar, Doha)

Al Thumama Stadium to stadion piłkarski położony w stolicy Kataru, Dosze. Może pomieścić 40 tysięcy kibiców, na jego murawie rozegranych zostanie osiem spotkań nadchodzących Mistrzostw Świata w Katarze.

Al Thumama Stadium – podstawowe informacje

KrajKatar
MiastoDoha
Data otwarcia22.10.2021
Pojemność 40 000

Spis treści:

Al Thumama Stadium – jeden z gospodarzy nadchodzącego mundialu

Al Thumama Stadium to stadion, będący jedną z aren nadchodzącego mundialu w Katarze. Owa budowa rozpoczęła się w 2016 roku, a została zakończona pięć lat później. Meczem inaugurującym otwarcie obiektu był finał Pucharu Emira, który odbył się 22 października 2021 roku.

Jest to jeden z ośmiu obiektów stworzonych specjalnie na Mistrzostwa Świata w Katarze. Znajduje się on blisko międzynarodowego lotniska Hamad w Dosze. Budowa to wspólne przedsięwzięcie katarskiej firmy Al Jaber Engineering oraz tureckiej Tekfen Construction. Stadion będzie miał kształt koła, a jego ozdobna, biała elewacja, inspirowana jest tradycyjnym arabskim nakryciem głowy.

W miejscu, gdzie powstaje Al Thumama Stadium, w 2008 roku rozpoczęła się budowa znacznie mniejszego obiektu. Miał on móc pomieścić jedenaście tysięcy kibiców, jednak owe prace zostały szybko wstrzymane. Po wyborze Kataru na gospodarza mundialu, teren nieukończonej inwestycji postanowiono wykorzystać przy budowie niemal czterokrotnie większej areny. Al Thumama Stadium może pomieścić bowiem 40 tysięcy fanów z całego świata. Po zakończeniu turnieju górna część trybun zostanie jednak zlikwidowana, a pojemność obiektu zmniejszy się o połowę.

Na stadionie rozegranych zostanie sześć spotkań fazy grupowej, jeden mecz w 1/8 finału, a także jeden z ćwierćfinałów.

Przez kilka lat budowa tego, jak i pozostałych stadionów w Katarze, była ostro krytykowana przez organizacje walczące o prawa człowieka. Krytyka dotyczyła głównie wykorzystywania pracowników migrujących, którzy pracowali w fatalnych warunkach. Amnesty International twierdzi, że w trakcie budowy obiektów zginęło piętnaście tysięcy pracowników.