Lusail Stadium (Katar, Lusajl)

Lusail Stadium to stadion piłkarski umiejscowiony w mieście Lusajl w Katarze. Gospodarz co najmniej czterech meczów nadchodzących Mistrzostw Świata 2022, w tym wielkiego finału. Obiekt może pomieścić 80 tysięcy kibiców, przez co stanowi największy stadion spośród gospodarzy mundialu.

Lusail Stadium – podstawowe informacje

KrajKatar
MiastoLusajl
Data otwarcia25.10.2021
Pojemność 80 000
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieReprezentacja Kataru

Spis treści:

Lusail Stadium – gospodarz finału nadchodzącego mundialu

Lusail Stadium to jeden z ośmiu stadionów, na których rozegrane zostaną spotkana nadchodzących Mistrzostw Świata w Katarze. Obiekt został zaprojektowany przez firmę Foster + Partners, wspieraną przez MANICA Architecture. Pracę nad budową rozpoczęły się w kwietniu 2017 roku, a stadion został oddany do użytku w październiku 2021 roku. To wówczas ma dojść do oficjalnej prezentacji, ale pierwszym meczem, jaki będzie gościł, będzie jeden z pojedynków na nadchodzących mistrzostwach świata.

Obiekt jest kształtem zbliżony do koła. Arena przystosowana jest typowo pod spotkania piłki nożnej, z trybunami znajdującymi się bardzo blisko murawy. Trybuny mają być wysokie i niejako otaczać grających zawodników. Na obiekcie będzie mogło zasiąść aż 80 tysięcy kibiców, co oznacza, że Lusail Stadium to największy stadion spośród gospodarzy nadchodzącego mundialu. Możemy już założyć w ciemno, że na co najmniej jednym z meczów arena wypełni się całkowicie, bowiem to na Lusail Stadium odbędzie się wielki finał imprezy, zaplanowany na 18 grudnia 2022 roku. Poza tym, obiekt w Lusajl gościć będzie też sześć spotkań fazy grupowej, a także po jednym meczu w 1/8 finału, ćwierćfinale i półfinale.

Mieszkańcy miasta Lusajl wierzą, że stadion ten może stać się katalizatorem rozwoju miejscowości. Obiekt ma być świetnie połączony za sprawą dróg oraz blisko zlokalizowanej stacji metra. Miejsca parkingowe oraz usługowe będą zaś zacienione panelami słonecznymi, wytwarzając energię dla stadionu, podczas jego użytkowania, a także dla pobliskich budynków.

Po zakończeniu mundialu trybuny Lusail Stadium zostaną znacznie zmniejszone. Z 80 tysięcy miejsc pozostanie zaledwie 20 tysięcy. Część budynku zmieni się wówczas w przestrzeń społeczną ze sklepami, kawiarniami, obiektami sportowymi i edukacyjnymi, a także przychodnią.

Przez kilka lat budowa tego, jak i pozostałych stadionów w Katarze, była ostro krytykowana przez organizacje walczące o prawa człowieka. Krytyka dotyczyła głównie wykorzystywania pracowników migrujących, którzy pracowali w fatalnych warunkach. Amnesty International twierdzi, że w trakcie budowy obiektów zginęło piętnaście tysięcy pracowników.