Al Janoub Stadium (Katar, Al-Wakra)

Al Janoub Stadium to stadion piłkarski umiejscowiony w katarskim mieście Al-Wakra. Ma pojemność około 40 tysięcy miejsc i będzie jednym z gospodarzy nadchodzących Mistrzostw Świata w Katarze. Później grać na nim będzie drużyna Al-Wakrah SC.

Al Janoub Stadium – podstawowe informacje

KrajKatar
MiastoAl-Wakra
Adres5H5F+WJ Al Wukair, Katar
Data otwarcia16.05.2019
Koszt587 mln €
Pojemność 40 777
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieAl-Wakrah SC

Spis treści:

Al Janoub Stadium – jeden z gospodarzy nadchodzącego mundialu

Al Janoub Stadium to obiekt zaprojektowany przez brytyjsko-iracką architektę, Zahę Hadid. Stadion miał kojarzyć się z żaglami tradycyjnych łodzi dau. Zakrzywiony dach i wygląd zewnętrzny nawiązują do historii żeglarstwa miasta. Nie uniknięto jednak kontrowersji. W 2013 roku zagraniczna prasa i internauci zaczęli wyśmiewać projekt, twierdząc, że przypomina on żeńskie genitalia. Autorka projektu ze wściekłością zaprzeczyła doniesieniom, jakoby było to celowe.

Stadion został zainaugurowany 16 maja 2019 roku. Odbył się wówczas finał Pucharu Emira, w którym drużyny Al-Sadd i Al-Duhail SC grały przed 38 678 osobami. W grudniu 2020 roku Al Janoub Stadium gościł też finał azjatyckiej Ligi Mistrzów.

Arena pomieścić może 40 tysięcy kibiców, ale po zakończeniu mistrzostw świata, pojemność zostanie zredukowana o połowę. Wówczas stadion przejmie drużyna Al-Wakrah SC. Usunięte części infrastruktury zostaną przekazane krajom Trzeciego Świata.

Na Al Janoub Stadium odbędzie się kilka spotkań nadchodzącego mundialu, z których najważniejszy to jeden z pojedynków w 1/8 finału.

Przez kilka lat budowa tego, jak i pozostałych stadionów w Katarze, była ostro krytykowana przez organizacje walczące o prawa człowieka. Krytyka dotyczyła głównie wykorzystywania pracowników migrujących, którzy pracowali w fatalnych warunkach. Amnesty International twierdzi, że w trakcie budowy obiektów zginęło piętnaście tysięcy pracowników.