Education City Stadium (Katar, Ar-Rajjan)

Education City Stadium to stadion piłkarski umiejscowiony w Ar-Rajjan, na przedmieściach stolicy Kataru, Dohy. Gospodarz finałów Klubowych Mistrzostw Świata 2021, jedna z aren nadchodzących Mistrzostw Świata w Katarze.

Education City Stadium – podstawowe informacje

KrajKatar
MiastoAr-Rajjan
AdresEducation City, Al-Rayyan, Doha, Katar
Data otwarcia03.09.2020
Pojemność 45 350

Spis treści:

Education City Stadium – jedna z aren nadchodzącego mundialu

Education City Stadium to stadion położony na przedmieściach Dohy. Został stworzony z myślą o Mistrzostwach Świata w Katarze. Jego budowa rozpoczęła się w 2016 roku, a otwarcie miało mieć miejsce podczas Klubowych Mistrzostw Świata w 2020 roku. Prace się jednak przeciągnęły, a obiekt swoje pierwsze spotkanie gościł we wrześniu 2020 roku. Podczas meczu ligi katarskiej Al-Sadd pewnie pokonał Al-Kharitiyath 5:1. Na co dzień, jednak, Education City Stadium nie należy do żadnej drużyny piłkarskiej.

Stadion ma typowo piłkarski układ. W pełni zadaszone trybuny mogą pomieścić do 45 350 kibiców. Po zakończeniu mundialu planowana jest rozbiórka najwyższej części trybun, w wyniku czego pojemność obiektu zmniejszy się do około 25 tysięcy miejsc.

Obiekt jest jednym z najbardziej ekologicznych stadionów piłkarskich: 1/5 materiałów wykorzystanych do jego budowy określanych jest jako przyjazne środowisku.

Choć Education City Stadium nie zdołał gościć Klubowych Mistrzostw Świata w 2020 roku, uczynił to przy okazji kolejnej edycji turnieju. Na stadionie w Ar-Rajjan odbył się jeden z ćwierćfinałów, półfinał, mecz o trzecie miejsce oraz wielki finał, w którym Bayern Monachium okazał się lepszy od meksykańskiego Tigres (1:0).

Na murawie Education City Stadium rozgrywanych będzie osiem spotkań nadchodzącego mundialu: sześć fazie grupowej, jeden mecz 1/8 finału oraz jeden ćwierćfinał.

Przez kilka lat budowa tego, jak i pozostałych stadionów w Katarze, była ostro krytykowana przez organizacje walczące o prawa człowieka. Krytyka dotyczyła głównie wykorzystywania pracowników migrujących, którzy pracowali w fatalnych warunkach. Amnesty International twierdzi, że w trakcie budowy obiektów zginęło piętnaście tysięcy pracowników.