Al Bayt Stadium (Katar, Al-Chaur)

Al Bayt Stadium to stadion piłkarski umiejscowiony w mieście Al-Chaur w Katarze. Jeden z obiektów Mistrzostw Świata 2022. Odbędą się na nim co najmniej cztery spotkania mundialu, w tym mecz otwarcia. W trakcie turnieju będzie mógł pomieścić 60 tysięcy kibiców.

Al Bayt Stadium – podstawowe informacje

KrajKatar
MiastoAl-Chaur
Koszt770 mln €
Pojemność 60 000
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieAl Khor SC

Spis treści:

Al-Bayt Stadium – jeden z gospodarzy nadchodzącego mundialu

Al-Bayt Stadium to jeden z obiektów stworzonych specjalnie na Mistrzostwa Świata ww Katarze. Otworzył swe podwoje w lutym 2020 roku, ale obecnie nikt z niego nie korzysta.

Kontrakt na budowę obiektu dostała firma Salini i Cimolai w 2015 roku. Planem firmy było stworzenie unikatowego, nowoczesnego budynku, odzwierciedlającego jednak kulturę Kataru. Projekt architektoniczny czerpie inspirację z koczowniczych tradycji ludów Kataru, a także regionu. Stadion jest położony nad brzegiem Zatoki Perskiej i ma kształt muszli.

Obiekt powstał specjalnie na mistrzostwa świata i w trakcie turnieju ma móc pomieścić 60 tysięcy kibiców, co uplasuje go na drugim miejscu, tuż za Stadionem Narodowym Lusail. Dojazd do Al-Bayt Stadium ma być niezwykle uproszczony, a sam parking przy nim ma pomieścić 6000 samochodów, 350 autobusów oraz 1000 taksówek. Otrzymał maksymalną, pięciogwiazdkową ocenę od GSAS.

Oficjalne otwarcie stadionu miało miejsce podczas Narodowego Dnia Sportu, 11 lutego 2020 roku, ale faktyczna ceremonia odbędzie się wraz z meczem otwarcia nadchodzących mistrzostw świata. Poza tym spotkaniem, Al-Bayt Stadium gościć będzie też po jednym meczu 1/8 finału, ćwierćfinału oraz półfinału.

Po zakończeniu turnieju część trybun zostanie rozebrana i przesłana krajom Trzeciego Świata. Pojemność stadionu zmniejszy się z 60 tysięcy do 32 tysięcy miejsc.

Przez kilka lat budowa tego, jak i pozostałych stadionów w Katarze, była ostro krytykowana przez organizacje walczące o prawa człowieka. Krytyka dotyczyła głównie wykorzystywania pracowników migrujących, którzy pracowali w fatalnych warunkach. Amnesty International twierdzi, że w trakcie budowy obiektów zginęło piętnaście tysięcy pracowników.