Ahmed bin Ali Stadium (Katar, Ar-Rajjan)

Ahmed bin Ali Stadium to wielofunkcyjny stadion umiejscowiony w Al-Rajjan w Katarze. Swoje mecze rozgrywa tu drużyna Ar-Rajjan SC, ale obiekt będzie jedną z aren nadchodzących Mistrzostw Świata w Katarze. Pojemność stadionu wynosi ponad 40 tysięcy miejsc.

Ahmed bin Ali Stadium – podstawowe informacje

KrajKatar
MiastoAr-Rajjan
Data otwarcia18.12.2020
Pojemność 40 740
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieAr-Rajjan SC

Spis treści:

Ahmed bin Ali Stadium – dom Ar-Rajjan SC i jedna z aren nadchodzącego mundialu

Ahmed bin Ali Stadium to wielofunkcyjny stadion umiejscowiony w Al-Rajjan w Katarze. Powstał już w 2003 i mógł pomieścić ponad 21 tysiące kibiców. Pierwotny obiekt został zburzony w 2015 roku, ale 90% gruzu z niego zostało wykorzystanych przy budowie nowego stadionu, przeznaczonego na nadchodzący mundialu.

Firmy Al-Balagh oraz Larsen & Toburo rozpoczęły budowę nowej areny w 2016 roku. Podczas mistrzostw świata pojemność stadionu wynosić będzie 40 740 miejsc, ale po zakończeniu turnieju zmniejszy się do 21 tysięcy.

Inauguracja nowego Ahmed bin Ali Stadium miała miejsce 18 grudnia 2020 roku. To po pierwsze, Święto Narodowe Kataru, a po drugie data oddalona o równe dwa lata od finału pierwszych mistrzostw świata na Bliskim Wschodzie.

Stadion ten był jednym z dwóch gospodarzy Klubowych Mistrzostw Świata w 2020 roku – między innymi półfinału, w którym Bayern Monachium rozprawił się z Al-Ahly (2:0). Wcześniej na tym obiekcie odbywały się spotkania 17. edycji Pucharu Zatoki Perskiej, turniej piłkarski na Igrzyskach Azjatyckich w 2006 roku oraz Puchar Azji w roku 2011. W trakcie nadchodzącego mundialu odbędzie się tu kilka meczów grupowych, a także jedno starcie 1/8 finału.

Przez kilka lat budowa tego, jak i pozostałych stadionów w Katarze, była ostro krytykowana przez organizacje walczące o prawa człowieka. Krytyka dotyczyła głównie wykorzystywania pracowników migrujących, którzy pracowali w fatalnych warunkach. Amnesty International twierdzi, że w trakcie budowy obiektów zginęło piętnaście tysięcy pracowników.