Ras Abu Aboud Stadium (Katar, Doha)

Ras Abu Aboud Stadium to stadion piłkarski położony w stolicy Kataru, Dosze. Jest to obiekt stworzony wyłącznie na potrzeby Mistrzostw Świata 2022, podczas którego zostanie tam rozegrane siedem spotkań. Może pomieścić 40 tysięcy kibiców.

Ras Abu Aboud Stadium – podstawowe informacje

KrajKatar
MiastoDoha
Pojemność 40 000

Spis treści:

Ras Abu Aboud Stadium – jedna z aren nadchodzącego mundialu

Ras Abu Aboud Stadium to wciąż budowany obiekt piłkarski. Tworzy się on w stolicy Kataru, Dosze, a jego budowa ma interesujące tło.

Stadion powstanie bowiem z dużej ilości elementów stalowych, z prefabrykatów oraz z kontenerów transportowych. Wszystko to dlatego, że po zakończeniu Mistrzostw Świata w Katarze, arena zostanie całkowicie rozebrana, a jej części składowe zostaną przekazane na budowę innych konstrukcji. Jest to pierwszy przykład “tymczasowego” stadionu w historii mistrzostw świata. Stadion otrzymał cztery gwiazdki na pięć możliwych od GSAS. Koncepcja areny została zaprojektowana przez Fenwick Iribarren Architects. Budowa rozpoczęła się w 2018 roku, a ma zostać zakończona dopiero w 2022 roku.

Obiekt ma posiadać dwupoziomowe, w pełni kryte trybuny, mogące pomieścić 40 tysięcy kibiców.

Ras Abu Aboud Stadium ma gościć sześć spotkań fazy grupowej, a także jeden mecz 1/8 finału mundialu w Katarze.

Przez kilka lat budowa tego, jak i pozostałych stadionów w Katarze, była ostro krytykowana przez organizacje walczące o prawa człowieka. Krytyka dotyczyła głównie wykorzystywania pracowników migrujących, którzy pracowali w fatalnych warunkach. Amnesty International twierdzi, że w trakcie budowy obiektów zginęło piętnaście tysięcy pracowników.