Phil Foden

Phil Foden

Phil Foden to jeden z najdroższych i najbardziej zdolnych zawodników młodego pokolenia. Może on zagrać na wielu pozycjach ofensywnych. Aktualnie broni barw Manchesteru City i reprezentacji Anglii.

Czytaj dalej…

Phil Foden – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoPhil Foden
Data urodzenia28 maja 2000 rok
Miejsce urodzenia Stockport
NarodowośćPolska
Aktualny klubManchester City
PozycjaPomocnik
Waga70 kg
Wzrost1,71 m

Phil Foden – aktualności

Phil Foden – historia kariery

Świat usłyszał o Fodenie, gdy ten imponował umiejętnościami w juniorach Manchesteru City i reprezentacji Anglii. Szersza publiczność mogła docenić jego talent dzięki Pepowi Guardioli, który dał mu zadebiutować w seniorskim zespole Obywateli w 2017 roku.

Foden nie był wypożyczany do klubów z niższych lig, tylko stopniowo grał coraz więcej minut. Dzięki temu wygrał między innymi trzy razy Premier League (2018, 2019, 2021). W kampanii 2020/2021 był już graczem podstawowego składu Manchesteru City.

Progres utalentowanego pomocnika nie ustawał. Z roku na rok stawał się coraz istotniejszym elementem układanki dla Pepa Guardioli, który regularnie chwalił młodego podopiecznego. Jeden z najlepszych szkoleniowców na świecie ceni u Fodena nie tylko niezwykłą technikę, ale i ciąg na bramkę oraz boiskową dojrzałość. Anglik stał się jednym z dwóch bohaterów niesamowitych derbów Manchesteru z października 2022 roku. Strzelił wtedy jednego z dwóch hat-tricków – drugą piłkę do domu zabrał jego nowy kolega z drużyny, Erling Haaland.

W 2017 roku Foden wygrał z młodzieżową reprezentacją Anglii Mundial do lat 17. Został wówczas wybrany najlepszym zawodnikiem tego turnieju. Jego talent dostrzega też Gareth Southgate, który znajduje dla Fodena miejsce w kadrze. Pomocnik odegrał znaczną rolę w dotarciu Synów Albionu do finału Euro 2021. Wystąpił bowiem w trzech spotkaniach tego turnieju.

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Phil Foden?

Phil Foden rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 47.

W jakich klubach grał Phil Foden?

Phil Foden w trakcie swojej kariery grał w klubach Manchester City.