Florian
Wirtz

Florian Wirtz to niemiecki piłkarz występujący na pozycji ofensywnego pomocnika. Od 2020 roku jest zawodnikiem Bayeru Leverkusen, który w 2024 roku poprowadził do zdobycia mistrzostwa Niemiec i Pucharu Niemiec. Od 2021 roku występuje także w reprezentacji Niemiec.

Czytaj dalej…

10
David Ribeiro/Alamy
Imię i nazwisko Florian Wirtz
Data urodzenia 2003-05-03
Miejsce urodzenia Pulheim
Narodowość Niemcy
Aktualny klub Bayer Leverkusen
Pozycja ofensywny pomocnik
Waga 177 kg
Wzrost 71 cm

Florian Wirtz – kariera

Florian Wirtz urodził się w 2003 roku w miejscowości Pulheim, a pierwsze kroki w piłce stawiał w miejscowym zespole Grun-Weiss Brauweiler. Już 2010 roku zaczął treningi w piłkarskiej akademii FC Koeln, w której spędził dziesięć lat. W styczniu 2020 przeniósł się do szkółki Bayeru Leverkusen. Jak się okazało klub z Leverkusen sięgając po niego podjął jedną z najlepszych decyzji w historii.

Wirtz początkowo występował w zespole do lat 17, ale bardzo szybko doczekał się debiutu w pierwszej drużynie. W maju 2020 roku, ówczesny trener Bayeru Peter Bosz, dał mu szansę występu w ligowym meczu z Werderem Brema. Wirtz pojawił się na murawie w 61. minucie, zmieniając Karima Bellarabiego. Do końca sezonu 2019/20 wystąpił w Bundeslidze jeszcze sześć razy, zdobywając przy tym jedną bramkę.

W kolejnym sezonie był już ważnym zawodnikiem Bayeru Leverkusen, zapisując na swoim koncie kolejne występy. Jego rozwój przyhamowała nieco poważna kontuzja, której doznał w marcu 2022 roku. Na murawie wrócił dopiero 10 miesięcy później. Po powrocie do wysokiej formy stał się kluczowym piłkarzem zespołu, z którym w 2024 roku sięgnął po upragnione mistrzostwo Niemiec. Sezon 2023/24 zakończył z 18 golami i 20 asystami na koncie we wszystkich rozgrywkach. Obecnie znajduje się na celowniku wielu europejskich klubów i wkrótce może stać się bohaterem dużego transferu.

We wrześniu 2021 roku Wirtz zadebiutował w reprezentacji Niemiec. Aktualnie jest jej podstawowym zawodnikiem i powinien stanowić o sile w najbliższych latach.

Florian Wirtz – aktualności