Artem
Dowbyk

Artem Dowbyk to ukraiński piłkarz występujący na pozycji środkowego napastnika. Od 2023 roku jest zawodnikiem Girona, w barwach której został królem strzelców La Liga.

Czytaj dalej…

9
Sipa US/Alamy
Imię i nazwisko Artem Dowbyk
Data urodzenia 1997-06-21
Miejsce urodzenia Czerkasy
Narodowość Ukraina
Aktualny klub Girona FC
Pozycja środkowy napastnik
Waga 189 kg
Wzrost 78 cm

Artem Dowbyk – kariera

Artem Dowbyk pierwsze lata kariery spędził na Ukrainie, gdzie najpierw bronił barw drugoligowego Czerkaskyj Dnipro Czerkasy. Przed sezonem 2015 przeniósł się do Dnipro Dniepropietrowsk, w którym występował do stycznia 2018 roku, z krótką przerwy na wypożyczenie do mołdawskiego zespołu Zaria Balti.

Na początku 2018 roku postanowił spróbować swoich sił za granicą. Podpisał wówczas kontrakt z duńskim FC Midtjylland, w którym jednak nie zdołał wywalczyć sobie miejsca w wyjściowym składzie. Nieco częściej występował na wypożyczeniu w SonderjyskE, ale ogólnie swojej przygody z duńską piłką nie mógł zaliczyć do udanych, mimo zdobytego mistrzostwa Danii i dwóch krajowych pucharów.

W połowie 2020 roku postanowił wrócić na Ukrainę. Ponad dwa miliony euro zapłaciło za niego SK Dnipro-1. Powrót okazał się strzałem w dziesiątkę. Dowbyk w 71 występach w ukraińskiej ekstraklasie zdobył 44 bramki, dwukrotnie zostając królem strzelców.

Jego kariera nabrała jeszcze większego rozpędu w czerwcu 2023 roku. Przedstawiciele hiszpańskiej Girony wyłożyli za niego 7,75 mln euro. Pierwszy sezon w La Liga okazał się kapitalny w wykonaniu ukraińskiego napastnika, który zdobył 24 bramki w 36 spotkaniach. Został tym samym najlepszym strzelcem sezonu 2023/24, a jego drużyna zajęła bardzo wysokie trzecie miejsce.

Dowbyk jest również ważnym punktem reprezentacji Ukrainy, w której zadebiutował w marcu 2021 roku.

Artem Dowbyk – aktualności