stadium-image
IMAGO/Luca Amedeo Bizzarri Na zdjęciu: Stadio Ennio Tardini
Parma Calcio

Parma Calcio

Serie B
Rok założenia: 1913
Przydomek: I Crociati
Barwy: czarno-biało-żółto-niebieskie
Prezes: Kyle Krause
Trener: Gabio Pecchia
Stadion: Stadio Ennio Tardini
Pojemność: 27906
Adres: Viale Partigiani d'Italia 1, 43123 Parma

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Sukcesy

Puchar Włoch

3 razy

Zdobyte w 1992, 1999, 2002

Superpuchar Włoch

1 raz

Zdobyty w 1999

Puchar UEFA

2 razy

Zdobyty w 1995, 1999

Puchar Zdobywców

1 raz

Zdobyty w 1993

Superpuchar Europy

1 raz

Zdobyty w 1993

Newsy

Parma Calcio – terminarz i wyniki

Parma Calcio – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Parmy w Serie B

Parma Calcio – transfery

Parma Calcio to niegdyś bardzo istotny klub na piłkarskiej mapie Włoch. Parma wiele znaczyła w rozgrywkach Serie A i europejskich pucharów. Z czasem klub ten miał spore problemy finansowe, co skutkowało degradacją. W zespole tym wielkie kariery piłkarskie rozpoczynali m.in. Hernan Crespo i Gianluigi Buffon.

Parma Calcio - początki klubu

Co ciekawe, klub Parma Calcio początkowo nosił nazwę Verdi FC. Wszystko na cześć kompozytora, Giuseppe Verdiego, który pochodził z Parmy. Klub piłkarski, który następnie zaczął być określany jako Parma Calcio, powstał w 1913 roku. Początkowo drużyna ta nie należała do włoskiej czołówki. Przez kolejne dziesięciolecia Parma grywała w Serie C lub Serie B.

W przeszłości z Parmą byli związany wielcy włoscy trenerzy tacy jaki Cesare Maldini i Arrigo Sacchi. To oni prowadzili Parmę w latach 80. XX wieku. W tamtym czasie Parma Calcio wyeliminowała AC Milan z Pucharu Włoch, co miało przekonać Silvio Berlusconiego do tego, żeby zatrudnić Arrigo Sacchiego na San Siro.

O piłkarzach Parmy mówi się jako o Crociati, Ducali lub Gialloblu. To klub, który posiada barwy czarno-biało-żółto-niebieskie. Od 1923 roku Parma występuje na Stadio Ennio Tardini. To obiekt, który może pomieścić ponad 20 tysięcy widzów. Nazwa Ennio Tardini pochodzi od imienia i nazwiska prawnika, który przeprowadzał proces budowy stadionu.

Nevio Scala - twórca największych sukcesów Parmy

Choć w latach 80. w Parmie pracował Arrigo Sacchi, to prawdziwy przełom w klubie nastąpił, gdy w 1989 roku stery przejął Nevio Scala. Od tamtej pory zaczęła się wspaniała era w historii Parmy. Już w pierwszym sezonie klub ten wywalczył historyczny awans do Serie A. Do tej pory Parma nie grała na tak wysokim szczeblu rozgrywek.

W kolejnych latach, pod wodzą Nevio Scala, Parma święciła kolejne sukcesy. W sezonie 1991/1992 Parma sięgnęła po pierwszy triumf w Coppa Italia. Crociati wówczas w finale pokonali sam Juventus Turyn. Co więcej, rok później Parma wygrała pierwsze międzynarodowe trofeum. Był to Puchar Zdobywców Pucharu, w którym w finale zwyciężyła ekipę z Antwerpii. W kolejnym sezonie Parma wygrała Superpuchar Europy pokonując Inter Mediolan. W dorobku trenera Scali dla Parmy jest też triumf w Pucharze UEFA w 1995 roku.

W 1996 roku Nevio Scala został zastąpiony przez Carlo Ancelottiego.

Historyczny wyczyn w Serie A

Carlo Ancelotti miał trudne zadanie, ponieważ po erze Nevio Scali wszyscy w Parmie oczekiwali kolejnych sukcesów. Carletto zrobił to, co do niego należało. W sezonie 1996/1997 wprowadził Parmę po raz pierwszy do rozgrywek Ligi Mistrzów. Ducali zajęli drugie miejsce w Serie A, co jest ich najlepszym wynikiem w historii. To pozwoliło zadebiutować w Champions League w rozgrywkach 1997/1998. Wówczas w Parmie występowali tacy gracze jak Hernan Crespo, Gianluigi Buffon i Fabio Cannavaro.

Potrójna korona

W 1998 roku Carlo Ancelotti został zastąpiony przez Alberto Malesaniego. Pod jego wodzą Parma Calcio w 1999 roku sięgnęła po trzy trofea. Gialloblu triumfowali w Coppa Italia, Pucharze UEFA i Superpucharze Włoch. Kilka miesięcy później z klubu odszedł napastnik Hernan Crespo, który wówczas został sprzedany do Lazio za rekordowe pieniądze.

Teraźniejszość

W XXI wieku Parmie nie szło już tak dobrze, jak w latach 90. poprzedniego stulecia. Co prawda w 2002 roku udało się wygrać Puchar Włoch, ale było to ostatni tak istotny sukces. Następnie klub wpadł w tarapaty finansowe, co skutkowało degradacją. Ostatnio w 2015 roku Parma Calco zbankrutowała, co oznaczało rozwiązanie drużyny i ponowne występy w Serie D. Drużyna szybko zdołała powrócić na najwyższy poziom rozgrywkowy, bo w sezonie 2018/2019 Parma znów pojawiła się w Serie A. Tak szybki powrót do ekstraklasy był szeroko komentowany we Włoszech. Parma sezon po sezonie pięła się w górę i w końcu osiągnęła swój cel.

W 2021 roku symbolicznie do Parmy Calcio powrócił Gianluigi Buffon, który niegdyś rozpoczynał w tym klubie swoją wielką karierę.