IMAGO/Tadeusz Skwiot/400mm.pl
Arka Gdynia

Arka Gdynia

1. Liga
Rok założenia: 1929
Przydomek: Arkowcy
Barwy: żółto-niebieskie
Prezes: Michał Kołakowski
Strona: arka.gdynia.pl
Stadion: Stadion Miejski
Pojemność: 15139
Adres: ul. Olimpijska 5, 81-538 Gdynia

Następny mecz

GKS Katowice

1. liga |

2 grudnia 2023

15:00

Arka Gdynia
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 27 listopada 2023 20:10.

Sukcesy

Puchar Polski

2 razy

Zdobyte w 1979, 2017

Finał Pucharu Polski

2 razy

Osiągnięty w 2018, 2021

Superpuchar Polski

2 razy

Zdobyty w 2017, 2018

Newsy

Arka Gdynia – terminarz i wyniki

Najlepsi strzelcy Arki Gdynia w 1 Lidze

Arka Gdynia to polski klub piłkarski, występujący obecnie w I lidze. Dwukrotny zdobywca Pucharu oraz Superpucharu Polski.

Początki – kontynuowanie tradycji KS Gdynia

Historycy są zgodni i uznają, że Arka Gdynia kontynuuje tradycje sportowe klubu K.S. Gdynia, założonego w 1929 roku.

Lata dwudzieste ubiegłego wieku były okresem szybkiego rozwoju Gdyni. W mieście wybudowano port, co zapoczątkowało powstanie licznych organizacji sportowo-rekreacyjnych. Właśnie w 1929 roku powstał pierwszy klub sportowy – KS Gdynia. Wybuch II wojny światowej zahamował jednak rozwój instytucji.

Po wojnie doszło do fuzji klubów z regionu: ZKS Kotwica (dawny KS Gdynia), KS Portowiec oraz KS Marynarz. W 1946 roku powstał też Rybacki Klub Sportowy MIR, od którego wywodzi się dzisiejsza Arka. Na wiosnę 1952 roku po raz pierwszy użyto słowa Arka, a połączona unia klubów dołączyła do oficjalnych rozgrywek.

Pierwszy wielki sukces Arki miał miejsce w siódmą rocznicę nadania oficjalnej nazwy MZKS Arka Gdynia. 9 maja 1979 roku klub wygrał Puchar Polski, pokonując Wisłę Kraków w finale 2:1. Był to pierwszy przypadek, gdy zespół z Pomorza sięgnął po to trofeum. Otworzyło ono piłkarzom debiut w europejskich pucharach. W losowaniu 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów Śledzie wylosowały Beroe Stara Zagora. Bułgarzy okazali się zbyt silni: po triumfie u siebie 3:2 przyszła bowiem porażka 0:2 w rewanżu.

Kruchy koniec wieku i kolejne sukcesy podczas lawirowania między ligami

Trzy lata po zdobyciu historycznego Pucharu Polski, Arka spadła z Ekstraklasy. Lata 80. i 90. były dla Śledzi niezwykle trudne. Dopiero w 2005 roku – po 23 latach przerwy – powróciły do najwyższej klasy rozgrywkowej. Afera korupcyjna dotknęła jednak również klub z Gdyni. W marcu 2007 roku zawieszono Arkę w rozgrywkach, a później postanowiono zdegradować ją do I ligi. Pierwsze dwie dekady XXI wieku Żółto-Niebiescy spędzili, lawirując między Ekstraklasą, a I ligą.

Fenomenalny okazał się dla Arki sezon 2016/2017. Jako beniaminek Arkowcy nie tylko utrzymali się w Ekstraklasie, ale i sięgnęli po drugi w historii Puchar Polski. W finale pokonali Lech Poznań 2:1. To pozwoliło zespołowi zadebiutować w eliminacjach do Ligi Europy. Po rzutach karnych Żółto-niebiescy wygrali też Superpuchar Polski, a okazali się lepsi od mistrza kraju – Legii Warszawa.

W kolejnej kampanii Arka ponownie dotarła do finału Pucharu Polski, ale tym razem uległa Legii. Mimo tego wystąpiła w krajowym superpucharze, jako że Wojskowi sięgnęli po oba krajowe trofea. Śledzie wygrały 3:2 i zdobyły to trofeum po raz drugi.

Od 2020 roku Arka Gdynia występuje na zapleczu Ekstraklasy, czyli w I lidze.