Vladislavs
Gutkovskis

Vladislavs Gutkovskis to łotewski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Od lipca 2023 roku jest piłkarzem koreańskiego Daejeon Hana Citizens. Wcześniej reprezentował barwy Rakowa Częstochowa, z którym zdobył między innymi mistrzostwo Polski. Etatowy reprezentant Łotwy, król strzelców dywizji D Ligi Narodów w sezonie 2022/2023.

Czytaj dalej…

99
IMAGO/Mikołaj Barbanell
Imię i nazwisko Vladislavs Gutkovskis
Data urodzenia 1995-04-02
Miejsce urodzenia Ryga
Narodowość Łotwa
Aktualny klub Daejeon Hana Citizens
Pozycja środkowy napastnik
Waga 86 kg
Wzrost 186 cm

Vladislavs Gutkovskis – kariera

Vladislavs Gutkovskis rozpoczął karierę piłkarską w Łotwie w wieku dziewięciu lat. Sześć lat później przeniósł się do akademii Skonto FC. Tam dojrzano jego potencjał; w 2011 roku wypożyczono go do stowarzyszonego klubu JFK Olimp/RFS, gdzie w wieku zaledwie 16 lat zadebiutował w najwyższej lidze w kraju. Ostatecznie jego drużyna spadła, więc wrócił do Skonto, gdzie najpierw musiał zadowolić się grą w ekipie rezerw. Swój przełomowy sezon rozegrał w latach 2013/2014. Został królem strzelców Virsligi, strzelając aż 28 bramek. Nic dziwnego, że na testy zaprosił go sam wielki Everton. Z transferu nic jednak nie wyszło. Gdy w 2016 roku Skonto zostało karnie zdegradowane z powodu niewypłacalności, zdecydował się odejść z klubu. Podpisał czteroletni kontrakt z Termaliką. Przed startem sezonu 2016/2017 Czesław Michniewicz przesunął go na środek ataku, co pozwoliło mu zadomowić się w wyjściowej jedenastce. Z Termaliką przeżył spadek do Fortuna 1 Ligi, ale opuścił zespół Słoni dopiero latem 2020 roku jako wolny zawodnik. Podpisał kontrakt z Rakowem Częstochowa.

Choć nadal miewa epizody słabej skuteczności, jest istotnym graczem w talii Marka Papszuna. Z Medalikami sięgnął po dwa Puchary Polski i dwa krajowe superpuchary, a w sezonie 2022/23 wydatnie przyczynił się do zdobycia przez klub mistrzostwa Polski. Był to jednocześnie jego ostatni sezon w Częstochowie, bowiem latem 2023 roku za 800 tysięcy euro przeniósł się do koreańskiego Daejeon Hana Citizen.

Gutkovskis jest etatowym reprezentantem Łotwy. Jego największym osiągnięciem jest zostanie królem strzelców dywizji D Ligi Narodów w sezonie 2022/2023. Strzelił wówczas pięć bramek.

Vladislavs Gutkovskis – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Vladislavs Gutkovskis?

Vladislavs Gutkovskis rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 99.

W jakich klubach grał Vladislavs Gutkovskis?

Vladislavs Gutkovskis w trakcie swojej kariery grał w klubach: Olimps Ryga, Skonto Ryga, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Raków Częstochowa i Daejeon Hana Citizens.