Zbigniew Boniek

Zbigniew Boniek to jeden z najlepszych piłkarzy w historii reprezentacji Polski. Po krótkiej karierze trenerskiej został działaczem. Przez niemal dziewięć lat pełnił funkcję prezesa PZPN-u, a w sierpniu 2021 roku został wiceprezydentem UEFA.

fot. PressFocus

Zbigniew Boniek – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoZbigniew Boniek
Data urodzenia3 marca 1956 roku
Miejsce urodzenia Bydgoszcz
NarodowośćPolska
Miejsce pracyUEFA
Stanowiskowiceprezes zarządu

Zbigniew Boniek – piłkarz i trener

Zbigniew Boniek powszechnie uważany jest za jednego z najlepszych piłkarzy w historii polskiej piłki nożnej. Był jednym z architektów złotych lat Widzewa Łódź, z którym sięgnął po dwa mistrzostwa Polski. W wieku 26. lat opuścił ojczyznę i dołączył do wielkiego Juventusu. Tam został jednym z najlepszych boiskowych partnerów Michela Platiniego, a ze Starą Damą wygrał mistrzostwo Serie A, Puchar Europy (poprzednik Ligi Mistrzów), a także Puchar Włoch, Superpuchar Europy oraz Puchar Zdobywców Pucharów. Święcił też triumfy z AS Roma. W 1986 roku z Giallorossimi został wicemistrzem kraju, a także sięgnął po Puchar Włoch.

Przez lata był jednym z najważniejszych zawodników reprezentacji Polski. Wybitnie zaprezentował się zwłaszcza podczas Mistrzostw Świata w 1982 roku. Biało-czerwoni zajęli wówczas trzecie miejsce na świecie, a Boniek trafił do drużyny turnieju z czterema bramkami na koncie.

Jako trener nie święcił wielkich sukcesów. Po zakończeniu kariery piłkarskiej był już świetnie znany we Włoszech. Otrzymał pracę w Lecce, Bari, Sambenedettese czy Avellino, a w 2002 roku krótko prowadził reprezentację Polski.

Zbigniew Boniek – działacz i prezes

Zbigniew Boniek trzykrotnie usiłował zostać prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. W 1999 roku przegrał z Michałem Listkiewiczem, zaś w 2008 roku z Grzegorzem Latą. Już wówczas mocno działał jednak w federacji, a za kadencji Listkiewicza pełnił funkcję wiceprezesa ds. marketingu. Między 2004 a 2006 rokiem był zaś jednym z współwłaścicieli Widzewa Łódź, a między 2007 a 2008 roku zasiadał w radzie nadzorczej klubu.

Swój wielki cel zostania prezesem PZPN-u osiągnął w 2012 roku. Otrzymał 61 głosów delegatów, a by otrzymać posadę potrzebował zaledwie 59. Jego podwójna kadencja, która trwała aż do 2021 roku, uznawana jest za jedną z najlepszych w historii federacji. To wówczas doszło do największych sukcesów reprezentacji w XXI wieku, czyli awansie do ćwierćfinału Mistrzostw Europy. Wtedy też Polska awansowała z 54. w na 7. miejsce w rankingu FIFA. Ostatnim zatrudnionym przez Bońka selekcjonerem był Paulo Sousa.

Pod koniec swej pracy w PZPN-ie objął też prestiżową funkcję jednego z wiceprezydentów UEFA. Jest pierwszym Polakiem, który dostąpił tego zaszczytu.

Zbigniew Boniek – aktualności