El. MŚ: Niemcy zgodnie z planem

Thomas Muller

Nie było niespodzianki w Oslo, gdzie reprezentacja Niemiec rozpoczęła walkę w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Rosji od pewnego zwycięstwa nad Norwegią 3:0 (2:0). Bohaterem drużyny prowadzonej przez Joachima Loewa został Thomas Muller, który zdobył dwa gole i zaliczył asystę przy trafieniu Kimmicha.

Aktualni mistrzowie świata pierwszą okazję stworzyli sobie w ósmej minucie, kiedy to po dośrodkowaniu Draxlera z lewego skrzydła niecelnie główkował Muller. Dwie minuty później jeszcze bliższy otwarcia wyniku był Howedes, którego uderzenie po płaskiej centrze Mullera odbił nogą Jarstein.

W 16. minucie bramkarz Herthy był już jednak bezradny – po ogromnym zamieszaniu w polu karnym do futbolówki na siódmym metrze dopadł zablokowany chwilę wcześniej Muller, który silnym uderzeniem przełamał ręce Jarsteina i wyprowadził swój zespoł na prowadzenie.

Niemcy nie postanowili jednak zaprzestać na jednym golu i chwilę później na 2:0 podwyższyć mógł Kimmich, którego uderzenie z ostrego kąta po zejściu z prawego skrzydła odbił norweski bramkarz. W 24. minucie po raz pierwszy zagrozili gospodarze, ale po silnym uderzeniu Kinga, futbolówka przefrunęła tuż nad poprzeczką.

Nasi zachodni sąsiedzi drugiego gola zdobyli tuż przed przerwą – Ozil zagrał przed pole karne do Mullera, ten odegrał prostopadle do wbiegającego na pełnej prędkości w szesnastkę Kimmicha, który płaskim uderzeniem prawą nogą posłał futbolówkę do siatki.

Kwadrans po zmianie stron, Die Mannschaft prowadziła już 3:0 – Khedira dośrodkował z prawego skrzydła, a strzałem głową z sześciu metrów Jarsteina pokonał Muller. W 77. minucie groźnie z dystansu przymierzył Brandt, ale skuteczną interwencję zanotował Jarstein.

W pozostałych dzisiejszych spotkaniach w grupie C, Azerbejdżan pokonał San Marino (1:0), a Czechy zremisowały bezbramkowo z Irlandią Północną. W drugiej kolejce podopieczni trenera Loewa zmierzą się z Czechami, natomiast Norwegia zagra na wyjeździe z Azerbejdżanem.

Norwegia – Niemcy 0:3 (0:2)
0:1 Muller 16′
0:2 Kimmich 45′
0:3 Muller 60′

King, Johansen – Khedira

Norwegia: Jarstein – Aleesami, Nordtveit, Hovland, Svensson – Berisha, Tettey, Johansen (67′ Jenssen), Diomande – Henriksen (61′ Selnaes), King (72′ Sorloth)

Niemcy: Neuer – Hummels, Howedes, Kimmich – Hector, Kroos, Khedira (85′ Weigl), Muller – Draxler (84′ Meyer), Gotze (72′ Brandt), Ozil