Yann
Sommer

Yann Sommer to szwajcarski piłkarz występujący na pozycji bramkarza. Od 2023 roku zawodnik Interu Mediolan. Etatowy reprezentant Szwajcarii.

Czytaj dalej…

1
IMAGO/Pius Koller
Imię i nazwisko Yann Sommer
Data urodzenia 1988-12-17
Miejsce urodzenia Morges
Narodowość Szwajcaria
Aktualny klub Inter Mediolan
Pozycja bramkarz
Waga 79 kg
Wzrost 183 cm

Yann Sommer – kariera

Yann Sommer to wychowanek szwajcarskiego FC Basel. W tej akademii się wykształcił, od razu otrzymał też duży kredyt zaufania od klubu. Ten dwukrotnie wypożyczał swego bramkarza – do FC Vaduz i Grasshoppers – ale tylko po to, by przygotować go do przejęcia miejsca w wyjściowym składzie. Po powrocie z ostatniego z wypożyczeń Sommer wrócił do FC Basel, które absolutnie zdominowało ligę szwajcarską. W ciągu czterech lat klub z Bazylei wygrał wszystkie możliwe mistrzostwa, a do tego Puchar Szwajcarii w sezonie 2011/2012. Latem 2014 roku Sommer zrozumiał, że czas postawić kolejny krok. Za dziewięć milionów euro przeniósł się do Borussii Moenchengladbach, gdzie zastąpił Marca-Andre ter Stegena. Ten przeniósł się do FC Barcelony.

W zespole Źrebaków bramkarz spędził niezwykle udane 8,5 roku. Regularnie występował z drużyną w europejskich rozgrywkach, wybronił też Borussii wiele punktów. Zapewne skończyłby tam karierę, gdyby nie wyjątkowe okoliczności. Po zakończeniu Mistrzostw Świata w Katarze, Manuel Neuer złamał nogę. Bayern Monachium potrzebował bramkarza “na już”, który pomoże drużynie w rundzie wiosennej. Sommer nie zastanawiał się dwa razy. Podpisał z Die Roten półtoraroczną umowę i z miejsca wskoczył do wyjściowego składu.

Jego przygoda z Monachium nie trwała jednak długo, bowiem z klubu odszedł już w sierpniu 2023 roku, przenosząc się na zasadzie definitywnego transferu do Interu Mediolan. W bramce Nerazzurrich zastąpił Andre Onanę.

Sommer to etatowy reprezentant Szwajcarii. Wszedł do bramki Helwetów w 2012 roku i od tamtej pory nie oddał miejsca. Wziął z nimi udział w czterech mistrzostwach świata i dwóch mistrzostwach Europy.

Yann Sommer – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Yann Sommer?

Yann Sommer rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 1.

W jakich klubach grał Yann Sommer?

Yann Sommer w trakcie swojej kariery grał w klubach: FC Basel, FC Vaduz, Grasshoppers Zurych, Borussia M’gladbach, Bayern Monachium i Inter Mediolan.