Jude Bellingham

Jude Bellingham

Jude Bellingham to angielski piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Uznawany za jeden z największych talentów światowego futbolu. Od 2020 roku zawodnik Borussii Dortmund, etatowy reprezentant kraju.

Czytaj dalej…

Jude Bellingham – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoJude Bellingham
Data urodzenia29 czerwca 2003 roku
Miejsce urodzeniaStourbridge
NarodowośćAnglia
Aktualny klubBorussia Dortmund
Pozycjaśrodkowy pomocnik
Waga75 kg
Wzrost1,86 m

Jude Bellingham – aktualności

Jude Bellingham – kariera

Jude Bellingham dołączył do Birmingham City w wieku dziewięciu lat. Od początku kariery znamionował wielki talent. Mając 14 lat, występował w zespole U-18. Gdy miał 16 lat, stanowił o sile drużyny rywalizującej w niezwykle fizycznej lidze – Championship. Anglik został najmłodszym debiutantem i strzelcem w historii klubu. Wykazywał się nie tylko inteligencją, ale i fantastycznymi umiejętnościami w ofensywie. Borussia Dortmund nie zamierzała czekać. Latem 2020 roku zapłaciła za środkowego pomocnika 25 milionów euro.

Ten ruch okazał się strzałem w dziesiątkę. Anglik szybko zaaklimatyzował się w Niemczech i pokazał, że stać go na regularną grę w Bundeslidze. Z miejsca stał się istotnym elementem ekipy, która kampanię 2020/2021 skończyła z Pucharem Niemiec. Bellingham poznał też smak Ligi Mistrzów.

W Dortmundzie rozgrywa swój trzeci sezon i eksperci są zgodni, że będzie to zarazem ostatnia kampania Anglika w Bundeslidze. Klub stał się dla niego zbyt mały i powszechnie uważa się, że latem piłkarz stanie się bohaterem jednego z najgłośniejszych transferów okienka. O jego usługi zaciekle walczą, między innymi, Liverpool, Real Madryt i Manchester City. Chętny nabywca musi być gotowy zapłacić grubo ponad sto milionów euro.

Pomimo młodego wieku i ogromnej rywalizacji, Bellingham jest etatowym reprezentantem Anglii. Wziął z nią udział zarówno w Euro 2021 – z którego wrócił ze srebrnym medalem – jak i mundialu w Katarze.

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Jude Bellingham?

Jude Bellingham rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 22.

W jakich klubach grał Jude Bellingham?

Jude Bellingham w trakcie swojej kariery grał w klubach: Birmingham City i Borussia Dortmund.