stadium-image
fot. PressFocus

Wieczysta Kraków

1. Liga
Rok założenia: 1942
Barwy: żółto-czarne
Prezes: Andrzej Turecki
Trener: Przemysław Cecherz
Strona: https://www.kswieczysta.com/
Stadion: Stadion Wieczystej Kraków
Pojemność: 1485
Adres: ul. Kazimierza Chałupnika 16, 31-464 Kraków

Następny mecz

Śląsk Wrocław

Betclic 1. Liga |

18 lipca 2025

18:00

Kursy nie są obecnie dostępne.
Wieczysta Kraków
Kursy mogą ulec zmianie. Kursy na to wydarzenie zostały zaktualizowane: 7 lipca 2025 08:51.

Newsy

Wieczysta Kraków – terminarz i wyniki

Wieczysta Kraków – statystyki i skład

Wieczysta Kraków – transfery

Wieczysta Kraków – historia klubu

Klub Sportowy Wieczysta Kraków został założony w 1942 roku w trudnych czasach niemieckiej okupacji, gdy działalność sportowa była zakazana. Inicjatorem powstania klubu był Edward Ignaszewski, który zorganizował konspiracyjne rozgrywki na obrzeżach Krakowa, w Rakowicach. Początki zorganizowanej działalności sportowej sięgają jednak 1936 roku, kiedy lokalna społeczność stworzyła drużynę Wieczyszczanka, a następnie Ostoję. Obie ekipy rozgrywały jedynie mecze towarzyskie, nie będąc formalnie zarejestrowanymi.

Po wojnie Wieczysta rozpoczęła oficjalne występy w rozgrywkach. Największym osiągnięciem w początkowych latach było występowanie w klasie A w 1947 roku, będącej wówczas drugim poziomem rozgrywkowym w Polsce. W latach 50. i 60. klub rywalizował w niższych ligach, głównie na poziomie czwartego i piątego szczebla. W 1966 roku, po reorganizacji systemu ligowego, Wieczysta znalazła się w IV lidze, ale wkrótce spadła do niższych klas.

Czasy współczesne

Przez wiele dekad Wieczysta była typowym osiedlowym klubem, zrzeszającym lokalnych pasjonatów piłki nożnej. W XXI wieku drużyna przez długi czas rywalizowała w lidze okręgowej, a w sezonie 2014/2015 spadła nawet do klasy A. Punktem zwrotnym w historii klubu był rok 2020, gdy biznesmen Wojciech Kwiecień zainwestował znaczny kapitał, umożliwiając dynamiczny rozwój. Pod wodzą trenera Przemysława Cecherza Wieczysta w sezonie 2020/2021 wygrała wszystkie 28 meczów w lidze, awansując do IV ligi z imponującym bilansem bramkowym 216:8.

W sezonie 2021/2022 klub osiągnął największy sukces w Pucharze Polski, docierając do 1/16 finału, pokonując m.in. Pierwszoligowego Chrobrego Głogów. W tym samym sezonie Wieczysta wygrała IV ligę i po barażach awansowała do III ligi. W kolejnych latach drużyna kontynuowała marsz w górę, a w sezonie 2024/2025 wywalczyła awans do I ligi po zwycięstwie w barażach nad Chojniczanką Chojnice (2:0). W tej kampanii drużynę prowadziło dwóch trenerów - sezon rozpoczął Sławomir Peszko, a później zastąpił go powracający do klubu Przemysław Cecherz.

Barwy i stadion

Barwy Wieczystej Kraków to żółto-czarne. Klub rozgrywa swoje mecze na stadionie przy ul. Chałupnika 16, który może pomieścić 2000 widzów, w tym 200 miejsc siedzących. W sezonie 2025/2026 domowe spotkania w I lidze będą rozgrywane na stadionie ArcelorMittal Park w Sosnowcu.

Znani zawodnicy i trenerzy

Wśród wychowanków i byłych graczy Wieczystej znajdują się m.in. Ryszard Per (mistrz Polski ze Stalą Mielec), Janusz Adamczyk (mistrz Polski z Wisłą Kraków) czy Maciej Bębenek (były gracz Ekstraklasy). W ostatnich latach w klubie występowali znani piłkarze, tacy jak Sławomir Peszko, Radosław Majewski, Michał Pazdan czy Rafał Pietrzak. Drużynę prowadzili uznani trenerzy, m.in. Franciszek Smuda, Dariusz Marzec i Przemysław Cecherz.

Największe sukcesy Wieczystej

  • Awans do I ligi w sezonie 2024/2025
  • Dwukrotne zdobycie Pucharu Polski na szczeblu Małopolskiego ZPN (2021, 2022)
  • Dotarcie do 1/16 finału Pucharu Polski w sezonie 2021/2022

Wieczysta Kraków, dzięki wsparciu Wojciecha Kwietnia i ambitnym transferom, stała się jednym z najciekawszych projektów piłkarskich w Polsce, z aspiracjami do dalszych awansów i zaistnienia na najwyższym poziomie rozgrywkowym.