stadium-image
PressFocus
Polonia Warszawa

Polonia Warszawa

1. Liga
Rok założenia: 1911
Przydomek: Czarne Koszule
Barwy: czarno-biało-czerwono-czarne
Prezes: Gregoire Nitot
Trener: Rafał Smalec
Strona: kspolonia.pl
Stadion: im. gen. K. Sosnkowskiego
Pojemność: 7152
Adres: ul. Konwiktorska 6, 00-206 Warszawa

Następny mecz

Polonia Warszawa

1. liga |

20 lipca 2024

18:00

Kursy nie są obecnie dostępne.
Znicz Pruszków
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 13 czerwca 2024 12:32.

Sukcesy

Mistrzostwo Polski

2 razy

Zdobyte w 1946, 2000

Wicemistrzostwo Polski

3 razy

Zdobyte w 1921, 1926, 1998

Puchar Polski

2 razy

Zdobyte w 1952, 2001

Superpuchar Polski

1 raz

Zdobyty w 2000

Newsy

Polonia Warszawa – terminarz i wyniki

Najlepsi strzelcy Polonii Warszawa w 1 Lidze

Polonia Warszawa – polski klub piłkarski z siedzibą w Warszawie. Dwukrotny mistrz kraju, dwukrotny triumfator Pucharu Polski. Od 2023 roku występujący w Fortuna 1 Lidze.

Polonia Warszawa – początki

Polonia Warszawa to najstarszy klub ze stolicy Polski. Sportowców z Warszawy jednoczyło Warszawskie Koło Sportowe. W 1911 roku istniejące w jego ramach dwie drużyny gimnazjalne Stella i Merkury postanowiły połączyć siły. Do drużyny dołączył jeszcze kapitan Korony i to właśnie on wymyślił nazwę Polonia. Biorąc pod uwagę, że byliśmy wówczas pod zaborem rosyjskim, był to akt odwagi i patriotyzmu. Swój pierwszy mecz Polonia rozegrała ze wspomnianą Koroną 19 listopada 1911 roku. Czarne Koszule przegrały 3:4.

Polonia Warszawa – pierwsze sukcesy

Pierwsze sukcesy Polonii miały miejsce po zakończeniu II wojny światowej. Zenon Pieniążek, jeden z byłych piłkarzy klubu, reaktywował go pod patronatem Milicji Obywatelskiej. Współpraca zakończyła się jednak szybko. Mimo tego już po roku, grając mecze domowe w zrujnowanej po wojnie Warszawie, Czarne Koszule sięgnęły po pierwsze mistrzostwo Polski. W finale pokonały przy Łazienkowskiej AKS Chorzów (3:2). Był to dobry okres dla Polonii. W 1952 roku sięgnęła ona bowiem też po Puchar Polski. W finale pokonała wielkich rywali zza miedzy, Legię (1:0). Był to ostatni wielki sukces Czarnych Koszul aż do przełomu wieków. W tym samym sezonie bowiem spadły do drugiej ligi.

Polonia Warszawa – triumfy z przełomu sukcesów i klub obecnie

Na kolejny mocny okres kibice ze stolicy musieli czekać aż pół wieku. Sezon 1999/2000 był jednak wyjątkowy. Czarne Koszule pod wodzą Jerzego Engela i Dariusza Wdowczyka sięgnęły po mistrzostwo Polski. Po rundzie jesiennej były już liderami, a na wiosnę przegrały tylko dwa mecze. Sukces smakował wyjątkowo, bo klub zapewnił sobie tytuł po wygranej nad Legią (1:0).

W kolejnym sezonie w lidze nie układało się już Polonii tak dobrze. Zdołała jednak sięgnąć po Puchar Polski.

Następne dwie dekady to okres problemów finansowych i zawirowań. Polonia występowała zarówno w Ekstraklasie, jak i na poziomie czwartej klasy rozgrywkowej. Czarne Koszule znajdują się w fazie zwyżkowej od sezonu 2021/2022. Wtedy awansowały do eWinner 2 ligi, a już po roku ponownie wspięły się wyżej. Obecnie, pod wodzą Rafała Smalca występują na zapleczu Ekstraklasy.