Piotr Stokowiec

Piotr Stokowiec to jeden z tych trenerów, który wciąż czeka na wygranie mistrzostwa Polski. Stokowiec w ostatnich latach aktywnie pojawia się w klubach Ekstraklasy, a obecnie jest szkoleniowcem ŁKS-u Łódź. Jak na razie jego największym osiągnięciem jest wygranie Pucharu Polski, a także brązowy medal w ligowych rozgrywkach.

fot. PressFocus

Piotr Stokowiec – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoPiotr Stokowiec
Data urodzenia25 maja 1972 roku
Miejsce urodzenia Kielce
NarodowośćPolska
Aktualny klubŁKS Łódź
Wzrost1,84 m

Piotr Stokowiec – kariera

Piotr Stokowiec początkowo był związany z piłką nożną jako aktywny zawodnik. Stokowiec bronił barw wielu drużyn w Polsce. Najwięcej spotkań rozegrał w KSZO Ostrowcu Świętokrzyskim. W latach 1997-2000 wystąpił w 112 meczach. Wcześniej Stokowiec grał m.in. w Świcie Nowy Dwór Mazowiecki i Poloni Warszawa. Jako piłkarz grywał na pozycji pomocnika.

Jeśli chodzi o reprezentację Polski, to Piotr Stokowiec nigdy nie miał okazji gry w koszulce z orłem na piersi ani jako junior, ani jako senior. W 2007 roku Stokowiec zakończył piłkarską karierę reprezentując Wigry Suwałki. Co ciekawe, w tym samym czasie był trenerem tej drużyny. Tak naprawdę pierwsze szlify szkoleniowe Stokowiec wcielał w życie w sezonie 2006/2007. Następnie dołączył do sztabu szkoleniowego Widzewa Łódź. Tam miał okazję współpracować m.in. z byłym selekcjonerem reprezentacji Polski, Pawłem Janasem.

Piotr Stokowiec – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Polonia II Warszawa1 lipca 201121 lipca 2012
Polonia Warszawa21 lipca 201217 czerwca 2013
Jagiellonia Białystok17 czerwca 20137 kwietnia 2014
Zagłębie Lubin12 maja 201427 listopada 2017
Lechia Gdańsk5 marca 201828 sierpnia 2021
Zagłębie Lubin21 grudnia 20218 listopada 2022
ŁKS Łódź12 października 2023

Polonia Warszawa

Pierwszy raz o Piotrze Stokowcu, jako o trenerze, mogliśmy usłyszeć w czasach, gdy przeniósł się do Poloni Warszawa. Tam był asystentem hiszpańskiego szkoleniowca, Jose Mari Bakero. Wówczas właścicielem klubu był Józef Wojciechowski, który słynął z szybkich roszad na ławce trenerskiej. Po zwolnieniu Bakera funkcję szkoleniowca objął Theo Bos. Stokowiec ponownie znalazł się w sztabie pierwszej drużyny.

Po dwóch miesiącach Holender został zwolniony, a to oznaczało szansę dla Piotra Stokowca. Wówczas młody trener otrzymał możliwość prowadzenia klubu Ekstraklasy. Włodarze klubu podkreślali, że to tymczasowa opcja, o czym wiedział również sam Stokowiec. Mimo to była to dla niego okazja, żeby zadebiutować na szczeblu Ekstraklasy.

W sezonie 2012/2013 po zmianie właściciela Piotr Stokowiec został na stałe zatrudniony jako trener Poloni Warszawa. W tym samym czasie w klubie pojawiły się spore kłopoty finansowe. Okazało się, że nowy inwestor nie ma środków, żeby pokryć pensje zawodników. Sytuacja ta początkowo nie odbiła się negatywnie na postawie podopiecznych Piotra Stokowca. Polonia rundę jesienną zakończyła na trzecim miejscu. Ostatecznie warszawska drużyna uplasowała się na szóstej lokacie. Ze względu na kłopoty finansowe Polonia nie otrzymała licencji, co oznaczało rozwiązanie klubu.

Koniec końców Piotr Stokowiec zakończył swoją przygodę z Polonią Warszawa. Sezon 2012/2013 był jednak trampoliną do kolejnych klubów Ekstraklasy.

Jagiellonia Białystok

Przed sezonem 2013/2014 Stokowiec podpisał kontrakt z Jagiellonią. Tam nie sprostał oczekiwaniom. Co prawda doprowadził drużynę do półfinału Pucharu Polski, ale słaba postawa w Ekstraklasie wpłynęła na jego zwolnienie przed upływem rozgrywek.

Zagłębie Lubin

W latach 2014-2017 Piotr Stokowiec związał się z Zagłębiem Lubin. W tym czasie, jako trener, spadł ze swoją drużyną do 1. ligi po czym zdołał awansować na poziom Ekstraklasy. Ba, w sezonie 2015/2016 poprowadził Zagłębie na trzeci stopień podium w lidze. Dla Stokowca był to pierwszy medal Mistrzostw Polski. Co więcej, to pozwoliło Zagłębiu na grę w kwalifikacjach do europejskich pucharów.

Lechia Gdańsk

Im dłużej trwała kariera trenerska Piotra Stokowca, tym większe odnosił sukcesy. Tak naprawdę jego najlepszy czas, to praca w Lechii Gdańsk. W sezonie 2018/2019 ponownie wywalczył brązowy medal w polskiej lidze.  Co więcej, podopieczni Piotra Stokowca triumfowali w rozgrywkach o Puchar Polski. Wówczas w decydującym starciu pokonali 

Zagłębie Lubin

W Gdańsku Piotr Stokowiec zostawił po sobie jeszcze jedno trofeum. Na początku sezonu 2019/2020 wywalczył Superpuchar Polski. W tej kampanii podopieczni Stokowca byli bliscy obrony krajowego pucharu, ale tym razem w finale ulegli Cracovii.

W sierpniu 2021 roku po kilku kolejkach nowego sezonu włodarze klubu zdecydowali się zwolnić Piotra Stokowca. Pod koniec tego samego roku na angaż tego szkoleniowca ponownie zdecydowało się Zagłębie Lubin. Drugi pobyt Stokowca w ekipie Miedziowych był znacznie krótszy. Z posadą pożegnał się po niespełna roku.

ŁKS Łódź

Po niemal rocznym bezrobociu po jego usługi sięgnął ŁKS Łódź, gdzie zastąpił Kazimierza Moskala, który kilka miesięcy wcześniej wprowadził drużynę do Ekstraklasy. Stokowiec objął drużynę zajmującą ostatnie miejsce w tabeli.

Piotr Stokowiec – aktualności