stadium-image
IMAGO/Jan Huebner Na zdjęciu: Volksparkstadion
Hamburger SV

Hamburger SV

Inne Ligi
Rok założenia: 1887
Przydomek: Rothosen
Barwy: niebiesko-biało-czarne
Prezes: Marcell Jansen
Trener: Tim Walter
Strona: hsv.de
Stadion: Volksparkstadion
Pojemność: 57000
Adres: Sylvesterallee 7, 22525 Hamburg

Następny mecz

Hamburger SV

2. Bundesliga |

3 marca 2024

13:30

Osnabrueck
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 25 lutego 2024 16:00.

Sukcesy

Mistrzostwo Niemiec

6 razy

Zdobyte w 1923, 1928, 1960, 1979, 1982, 1983

Puchar Niemiec

3 razy

Zdobyty w 1963, 1976, 1987

Puchar Ligi

2 razy

Zdobyty w 1973, 2003

Puchar Europy

1 raz

Zdobyty w 1983

Puchar Zdobywców

1 raz

Zdobyty w 1977

Newsy

Hamburger SV – terminarz i wyniki

Hamburger SV – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy HSV w 2. Bundeslidze

Hamburger SV – transfery

Hamburger SV to zasłużony klub w Niemczech, który kilkakrotnie wygrywał mistrzostwo kraju. Co więcej, Hamburger SV triumfował również w europejskich rozgrywkach. W ostatnich latach klub ten zmaga się z kryzysem, który skutkują rywalizacją w 2. Bundeslidze.

Hamburger SV - początki klubu

Datuje się, że Hamburger SV powstał już w XIX wieku. Wówczas w mieście Hamburg powstał wielosekcyjny klub, który zorganizował drużynę piłkarską, ale też tenis stołowy, siatkówkę, baseball, badminton i hokej na lodzie. Hamburger SV, jeśli chodzi o piłkę nożną, to jeszcze przed utworzeniem Bundesligi sięgał po mistrzostwa kraju. Pierwszy raz sztuki tej dokonał w 1923 roku. Generalnie przed sformatowaniem Bundesligi Hamburger SV trzykrotnie wygrywał mistrzostwo Niemiec. W kolejnych latach (po 1963 roku) również odnosił wielkie sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

W latach 70. i 80. poprzedniego wieku Hamburger SV uznawany był za jeden z najlepszych zespołów w Niemczech. Dowodem tego są wygrane również w europejskich pucharach. Hamburger SV to jeden z tych niemieckich klubów, który zna smak triumfu w Pucharze Europy (dzisiejsza Liga Mistrzów).

Pełna nazwa klubu to: Hamburger Sport-Verein e. V. W Niemczech klub ten określa się mianem Rothosen, Hanseaten, Bundesliga-Dino i Bundesliga Urgestein. Od 1953 roku Hamburger SV mecze domowe rozgrywa na obiekcie Volksparkstadion. Stadion ten może pomieścić 57 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Jeśli chodzi o krajowe podwórko, to Hamburger SV wygrywał wszystko, co było do zdobycia. Generalnie to sześciokrotny mistrz Niemiec. Trzy razy klub ten zwyciężał Bundesligę - pierwszy raz w 1979 roku, a ostatni w 1983 roku. Wówczas Hamburger SV obronił mistrzostwo wywalczone sezon wcześniej. Jak się później okazało był to ostatni tytuł dla Rothosen. W tamtym czasie trenerem Hamburgera SV był słynny Ernst Happel. W latach 1980-1982 klubowych barw bronił kapitan reprezentacji Niemiec, Franz Beckenbauer.

Podczas ostatniego mistrzowskiego sezonu, a więc kampanii 1982/1983 Hamburger SV w 34 meczach odniósł 20 zwycięstw, 12 remisów i tylko 2 porażki. Podopieczni Ernsta Happela za swoimi plecami zostawili takie drużyny jak Werder Brema, VFB Stuttgart i Bayern Monachium.

Przytaczając sukcesy HSV Hamburg trzeba też wspomnieć o triumfach tego klubu w krajowym pucharze. Jeśli chodzi o DFB Pokal to Rothosen grali w sześciu finałach. Ile z nich wygrali? Hamburger SV triumfował trzykrotnie w Pucharze Niemiec. Ostatni raz w 1987 roku.

Europejskie puchary

Hamburger SV posiada też bogatą historię występów na arenie europejskiej. To klub, który w swojej gablocie posiada kilka międzynarodowych trofeów. Ten najcenniejszy, to Puchar Europy wywalczony w 1983 roku. Wówczas w finałowym starciu podopieczni Ernsta Happela pokonali Juventus 1:0. Wcześniej Hamburger wyeliminował z rozgrywek Real Sociedad i Dynamo Kijów. Trzeba pamiętać, że rok wcześniej Rothosen grali w finale Pucharu UEFA. W tamtym czasie musieli uznać wyższość IFK Göteborg.

Co ciekawe, Puchar Europy to nie było wcale pierwsze międzynarodowe trofeum w gablocie Hamburger SV. W 1977 roku drużyna ta triumfowała w Pucharze Zdobywców Pucharu. W decydującym spotkaniu o trofeum Hamburger SV pokonał Anderlecht 2:0.

Dodatkowo Hamburger SV dwukrotnie grał o Superpuchar Europy, ale bez końcowego triumfu. W 1983 roku był też w finale Pucharu Interkontynentalnego.

Spadek z Bundesligi

Hamburger SV od 1963 roku do 2018 roku regularnie grał na poziomie Bundesligi. Klub w tym czasie przechodził lepsze i gorsze chwile, ale nie schodził poniżej określonego poziomu. W sezonie 2017/2018 klub zmagał się z dużym kryzysem, który zakończył się spadkiem z Bundesligi. W Niemczech było to spore zaskoczenie, ponieważ Hamburger SV należał do jednego z większych klubów. W kampanii 2017/2018 Rothosen wygrali tylko 8 meczów przy 19 porażkach. Wówczas gorzej spisywała się tylko 1. FC Köln. Spadek stał się faktem, a w tym czasie (2018 rok) klub był prowadzony aż przez trzech trenerów: Markusa Gisdola, Bernda Hollerbacha i Christiana Titza.

Pomimo kilku prób, jak na razie, Hamburger SV nie zdołał wrócić na poziom 1. Bundesligi.