stadium-image
IMAGO / AFLOSPORT
Girona FC

Girona FC

La Liga
Rok założenia: 1930
Przydomek: Blanquivermells
Barwy: biało-czerwone
Prezes: Delfi Geli
Trener: Michel
Strona: gironafc.cat
Stadion: Estadi Montilivi
Pojemność: 11810
Adres: Avenida Montilivi 141, 17003 Girona

Następny mecz

Las Palmas

LaLiga |

27 kwietnia 2024

14:00

Girona
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 21 kwietnia 2024 21:01.

Girona FC - piłkarze

Newsy

Girona FC – terminarz i wyniki

Girona FC – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Girony w La Liga

Girona FC – transfery

Girona Futbol Club – hiszpański klub piłkarski z siedzibą w mieście Girona. Od 2022 roku występuje w La Lidze.

Girona Futbol Club – początki

Na początku XX wieku w Gironie pojawiła się moda na piłkę nożną. Stworzono kilka drużyn, z których pierwsza to FC Gerundense. W latach 20. pojawiły się dwa kolejne, CE Gironi oraz UD Girona. Gdy drugi z wymienionych zniknął, pojawiły się plany stworzenia nowej, łączącej ambicje całego miasta.

Girona Futbol Club powstał 23 lipca 1930 roku. Tydzień później rada miejska umożliwiła umieszczenie herbu miasta w herbie drużyny. Zespół rozpoczął swoje zmagania od drugiej ligi Mistrzostw Katalonii.

Początkowo rozwój klubu był bardzo harmonijny. Już w sezonie 1935/1936 wystąpił na poziomie Segunda Division, gdzie zajął wówczas czołowe miejsce. Nie zdołał jednak awansować do La Ligi, co miało potrwać jeszcze wiele, wiele lat.

Renesans Girony i klub obecnie

W 2010 roku grupa lokalnych biznesmenów nabyła 72% akcji klubu, stając się nowymi właścicielami. Klub występował wówczas w drugiej lidze, ale nigdy jeszcze nie zagrał na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Przez kilka sezonów Girona CF utknęła w Segunda Division, ale w kampanii 2016/2017 zajęła drugie miejsce za Levante, pieczętując historyczny awans do elity. Autorem awansu był trener Pablo Machin, który opierał swoją grę na wahadłowych. Jako beniaminek zespół z Katalonii zachwycił ekspertów. Girona zajęła 10. miejsce, a o Machina poczęły pytać większe zespoły. Drugi sezon w elicie nie był już tak udany. Pod wodzą Eusebio drużyna zajęła 18. lokatę i pożegnała się z La Ligą. Fundamenty zostały jednak położone. Po trzech kampaniach w drugiej lidze (kolejno piąte, piąte i szóste miejsce), udało się jej wreszcie powrócić do pierwszej ligi. W barażach podopieczni Michela okazali się lepsi od Eibaru i Tenerife i kampanię 2022/2023 rozpoczęli ponownie wśród elity. Jako beniaminek zanotowali świetny sezon, wieńcząc go dziesiątym miejscem w tabeli.

Michel prowadzi Gironę od lipca 2021 roku. Kapitanem drużyny jest doświadczony napastnik, Christian Stuani.