Daley
Blind

Daley Blind to holenderski piłkarz występujący na pozycji środkowego obrońcy. Od 2023 roku zawodnik Girony. Wychowanek Ajaxu Amsterdam, z którym święcił największe triumfy. Etatowy reprezentant Holandii, uczestnik dwóch edycji mistrzostw świata i Euro 2021.

Czytaj dalej…

17
IMAGO/Revierfoto
Imię i nazwisko Daley Blind
Data urodzenia 1990-03-09
Miejsce urodzenia Amsterdam
Narodowość Holandia
Aktualny klub Girona FC
Pozycja środkowy obrońca
Waga 72 kg
Wzrost 180 cm

Daley Blind – kariera

Daley Blind, tak jak jego ojciec Danny, rozpoczął karierę w Ajaxie Amsterdam. Tam szybko doceniono jego inteligencję i zdolność do gry piłką z pozycji defensora. Błyskawicznie pokonywał kolejne szczeble akademii, a w 2007 roku został kapitanem Jong Ajax.

W grudniu 2008 roku zadebiutował w pierwszej drużynie i zrobił wielkie wrażenie. Mimo tego rundę zimową sezonu 2009/2010 spędził w Groningen. Co ciekawe, było blisko do tego, by klub ten wykupił go na stałe. Ostatecznie temat upadł, a Blind wrócił do Amsterdamu. W pierwszych miesiącach po powrocie nie przekonywał, ale otrzymywał kolejne szanse, na różnych pozycjach w linii obrony. Z upływem czasu jego wpływ wzrastał. W sezonie 2013/2014 Frank de Boer przeniósł Blinda tam, gdzie grał w przeszłości, czyli do środka pomocy. Gracz pomógł sięgnąć po kolejny tytuł mistrzowski i wybrano go piłkarzem roku w Holandii.

To wystarczyło, by zainteresował się nim Manchester United. Anglicy zapłacili za Blinda 17,5 milionów euro. W Anglii piłkarz się rozwinął podczas czterech lat. Z Czerwonymi Diabłami wygrał Ligę Europy, Puchar Anglii, Puchar Ligi Angielskiej i Tarczę Wspólnoty.

Latem 2018 roku wrócił do Ajaxu. Już jako weteran dowodził zespołem z Amsterdamu. Aż do 2023 roku pomógł drużynie wygrać kolejne trzy tytuły mistrzowskie, wprowadzając też do zespołu takie gwiazdy, jak Matthijs de Ligt czy Frenkie de Jong. Zimą 2023 roku Holender skorzystał z okazji i przyjął ofertę z Bayernu Monachium, który pilnie poszukiwał wzmocnień. W Bawarii rozegrał jednak tylko pięć spotkań. Mimo tego może do swojego CV dopisać mistrzostwo Bundesligi.

Latem 2023 roku, jako wolny zawodnik, przyjął propozycję z Girony. W zespole z Hiszpanii dowodzi linią obrony i pomaga wprowadzić styl wymagany przez trenera. To dla gracza tym łatwiejsze, że przypomina on sposób gry Ajaxu.

Blind zadebiutował w reprezentacji Holandii w 2013 roku i przez dekadę był etatowym kadrowiczem. Wraz z Oranje wziął udział w dwóch mundialach (2014 i 2022), a także w Euro 2021. Znajduje się w czołowej dziesiątce piłkarzy z największą liczbą występów w historii tej kadry narodowej.

Daley Blind – aktualności