David Moyes

David Moyes to trener, którego niegdyś na swojego następcę namaścił sam sir Alex Ferguson. Szkot przejął po nim schedę w Manchesterze United, ale szybko to okazało się fiaskiem. W kolejnych latach Moyes obejmował mniejsze kluby z różnym skutkiem. Aktualnie pracuje w West Ham United.

fot. PressFocus

David Moyes – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoDavid Moyes
Data urodzenia25 kwiecień 1963 roku
Miejsce urodzenia Glasgow
NarodowośćSzkocja
Aktualny klubWest Ham United
Wzrost1,85 m

David Moyes – kariera

Tak jak większość trenerów piłkarskich, tak i David Moyes na początku był czynnym zawodnikiem. Szkot nie zrobił wielkiej kariery piłkarskiej, ale grywał w takich klubach jak Celtic, Bristol City F.C. czy Shrewsbury Town F.C. Można powiedzieć, że później w roli trenera prowadził znacznie większe drużyny. Jako piłkarz David Moyes występował na pozycji obrońcy.

W 1999 roku David Moyes zakończył przygodę z piłką nożną w roli zawodnika. Wówczas występował w klubie Preston Norh End. Tam od razu przejął funkcję menedżera. Do 2002 roku w tym klubie nabierał trenerskich szlifów. Później na długie lata przeniósł się do Evertonu, gdzie zbudował swoją pozycję na angielskim rynku.

Na Goodison Park David Moyes spędził aż 11 lat. To pod jego wodzą Everton dwukrotnie awansował do europejskich pucharów. Dla klubu tego pokroju były to wielkie wydarzenia, dlatego Moyesa dostrzegli włodarze Manchesteru United. W 2013 roku na emeryturę odchodził sir Alex Ferguson. Z polecenia Szkota Moyes został wybrany na jego następcę.

David Moyes – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Preston North End12 stycznia 199813 marca 2002
Everton FC14 marca 200230 czerwca 2013
Manchester United1 lipca 201322 kwietnia 2014
Real Sociedad10 listopada 20149 listopada 2015
Sunderland23 lipca 201622 maja 2017
West Ham United7 listopada 201716 maja 2018
West Ham United29 grudnia 2019

Manchester United

Na Old Trafford z Davidem Moyesem wszyscy wiązali wielkie nadzieje. Wówczas menedżer ten świetnie rokował. Wszyscy sądzili, że Moyes będzie prowadził “Czerwone Diabły” przez kolejne kilka lat. Tak się nie stało. Jak się okazało trudno było wejść w buty po Alexie Fergusonie. Jedyne trofeum, jakie wygrał Moyes na Old Trafford to Tarcza Wspólnoty. W kwietniu 2014 roku został zwolniony. Jego bilans w roli menedżera Man Utd to 27 zwycięstw, 9 remisów i 15 porażek. Średnia zwycięstw wynosiła prawie 53%. Co ciekawe, to najlepszy współczynnik spośród wszystkich klubów, które prowadził Moyes.

Real Sociedad

Po tym, jak Manchester United zwolnił Davida Moyesa, szkoleniowiec ten przez kilka miesięcy był bez pracy. W listopadzie przyjął on propozycje od Realu Sociedad. Tym samym Moyes zmienił ligę i po raz pierwszy poprowadził zespół poza Wyspami Brytyjskimi. Jak się to skończyło? Metody szkoleniowe Moyesa nie okazały się na tyle rewolucyjne, by ten mógł na dłużej pozostać w Hiszpanii. Po roku współpracy odszedł z Realu Sociedad. Co ciekawe, nigdy później nie prowadził już drużyny spoza Anglii.

W hiszpańskim klubie zanotował więcej porażek i remisów, aniżeli zwycięstw. W 42 spotkaniach odniósł 12 wygranych, 15 remisów i 15 porażek. Jeśli chodzi o skuteczność, to w Realu Sociedad, a następnie w Sunderlandzie jego drużyny punktowały najsłabiej. W kolejnym klubie po Sociedad, czyli Sunderlandzie Moyes wygrał tylko 18% wszystkich spotkań. Co ciekawe, przygoda w tym klubie skończyła się o tyle fatalnie, że spadł on z Premier League do Championship.

West Ham United

David Moyes miał aż dwa podejścia do West Hamu United. Pierwszy raz w tym klubie zameldował się w listopadzie 2017 roku. Wówczas przejął tymczasowo zespół, żeby klub mógł utrzymać się w Premier League. Moyes wykonał zadanie i odszedł wraz z końcem sezonu 2017/2018. Następnie jego miejsce zajął Manuel Pellegrini. Chilijczyk prowadził West Ham przez kolejne kilkanaście miesięcy, ale pod koniec 2019 roku odszedł. Jego miejsce zajął David Moyes. Szkot do dziś prowadzi ekipę “Młotów”, w której występuje m.in. Łukasz Fabiański.

Aktualnie praca, jaką wykonuje David Moyes w ekipie West Ham jest świetnie oceniana. “Młoty” znajdują się blisko czołówki Premier League i występuje w europejskich pucharach. To zdecydowanie jeden z najlepszych okresów w historii tego klubu. Widać to po liczbach, bo jeśli chodzi o skuteczność zwycięstw, to jest ona prawie na poziomie 50%. Wynik ten nawiązuje do najlepszych czasów Davida Moyesa w Evertonie.

David Moyes – aktualności