stadium-image
IMAGO/Ricardo Larreina
Real Sociedad

Real Sociedad

La Liga
Rok założenia: 1909
Przydomek: Erreala
Barwy: biało-niebieskie
Prezes: Jokin Aperribay
Trener: Imanol Alguacil
Stadion: Anoeta Stadium
Pojemność: 39500
Adres: Paseo de Anoeta 1, 20014 Donostia-San Sebastián (Gipuzkoa)

Następny mecz

Sevilla FC

LaLiga |

2 marca 2024

14:00

Real Sociedad
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 23 lutego 2024 22:20.

Real Sociedad - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Hiszpanii

2 razy

Zdobyte w 1981, 1982

Puchar Króla

2 razy

Zdobyty w 1987, 2010

Superpuchar Hiszpanii

1 raz

Zdobyty w 1982

Newsy

Real Sociedad – terminarz i wyniki

Real Sociedad – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Realu Sociedad w La Liga

Real Sociedad – transfery

Real Sociedad – historia klubu

Real Sociedad to klub z miasta San Sebastian, które położone jest w północno-wschodniej Hiszpanii. Zespół powstał 7 września 1909 roku pod nazwą Sociedad de Futbol, ale zainteresowanie piłką nożną w tym regionie zaszczepili już w 1904 roku studenci i pracownicy, którzy wrócili do kraju z Wielkiej Brytanii, tworząc drużynę San Sebastian Recreation Club

Real Sociedad znajduje się w czołówce hiszpańskich zespołów, jeśli chodzi o liczbę sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ekipa z Kraju Basków znana jest pod przydomkami Erreala i Txuri-Urdin, czyli Biało-Niebiescy od tradycyjnych barw klubowych. Największe osiągnięcia Realu Sociedad to dwa mistrzostwa Hiszpanii oraz dwukrotny triumf w zmaganiach o Puchar Króla. Na arenie międzynarodowej zespół z San Sebastian osiągnął najlepszy wynik w sezonie 1982/83, kiedy to doszedł do półfinału Pucharu Europy. 

Obiecujące początki 

Pierwszy poważny sukces klub z San Sebastian zanotował już w 1909 roku, kiedy to sięgnął po Puchar Hiszpanii. Wówczas ekipa Biało-Niebieskich pokonała w decydującym starciu Club Espanyol de Madrid 3:1. Cztery lata później drużyna ponownie zagrała w finale tych rozgrywek, ale uległa FC Barcelonie 1:2, rywalizując pod nazwą Real Sociedad de Futbol. Drużyna z San Sebastian była jednym z założycieli profesjonalnych rozgrywek piłki nożnej w Hiszpanii, które powstały w 1929 roku pod nazwą Primera Division. W debiutanckim sezonie klub zajął czwartą pozycję, a w kampanii 1930/31 uplasował się na trzecim miejscu. 

Pomiędzy ligami

Od 1931 do 1939 roku zespół z San Sebastian występował pod nazwą Donostia Club de Futbol z powodu funkcjonowania Drugiej Republiki Hiszpańskiej w tym okresie. W sezonie 1935/36 klub po raz pierwszy zanotował spadek z elity. Po zakończeniu Hiszpańskiej wojny domowej klub rywalizował przez dwa lata na zapleczu rozgrywek Primiera Division, a następnie do końca lat 40. XX w.  przemieszczał się między dwoma poziomami zmagań. W latach 50. XX w. klub był przeciętniakiem w elicie, a po sezonie 1961/62 na pięć kolejnych kampanii opuścił szeregi hiszpańskiej elity. 

Najlepsze lata osiemdziesiąte

Na koniec lat 70. XX w. i na samym początku kolejnej dekady Real Sociedad należał do czołówki hiszpańskich klubów. Biało-Niebiescy wywalczyli w sezonie 1979/80 wicemistrzostwo kraju, ustępując jedynie Realowi Madryt. W kolejnych dwóch kampaniach trener Alberto Ormaetxea poprowadził Real Sociedad do mistrzowskich tytułów, które jak się później okazało, były jedynymi wywalczonymi przez klub z północy kraju. 

W sezonie 1982/83 ekipa z San Sebastian dotarła do półfinału Pucharu Europy, w którym uległa niemieckiemu Hamburgerowi SV. Ostatnie trofeum Real Sociedad uzyskał w 1987 roku, a wówczas pokonał w finale Pucharu Hiszpanii ekipę Atletico Madryt po rzutach karnych 4:2. Pod koniec wspomnianej dekady Erreala zdołali dojść do 1/4 finału zmagań w Pucharze UEFA.

Real Sociedad w XXI wieku 

Na początku XXI wieku Real Sociedad dał o sobie przypomnieć, wywalczając wicemistrzostwo kraju w sezonie 2002/03. Wtedy Biało-Niebiescy okazali się gorsi na koniec zmagań jedynie od imiennika z Madrytu, tracąc do Królewskich ledwie dwa „oczka”. Następnie po trzech słabych sezonach ekipa z San Sebastian zajęła w Primera Division przedostatnią lokatę i spadła na zaplecze elity. 

Po trzech kampaniach Real Sociedad awansował na najwyższy poziom rozgrywkowy w rozgrywkach 2009/10. W sezonie 2012/13 Erreala zajęli wysokie czwarte miejsce w lidze i po dziewięciu latach przerwy powrócili do zmagań w europejskich rozgrywkach. W sezonie 2019/20 Real Sociedad doszedł do finału Pucharu Króla, ale finał został przełożony w czasie z powodu pandemii koronawirusa.