Ołeksandr
Zinczenko

Ołeksandr Zinczenko to ukraiński piłkarz występujący na pozycji lewego obrońcy. Od 2022 roku zawodnik Arsenalu, wcześniej święcił wielkie triumfy z Manchesterem City. Etatowy reprezentant i kapitan Ukrainy.

Czytaj dalej…

35
IMAGO/Mark Cosgrove/News Images
Imię i nazwisko Ołeksandr Zinczenko
Data urodzenia 1996-12-15
Miejsce urodzenia Radomyśl
Narodowość Ukraina
Aktualny klub Arsenal FC
Pozycja lewy obrońca
Waga 62 kg
Wzrost 175 cm

Ołeksandr Zinczenko – kariera

Ołeksandr Zinczenko kształcił się w szkółce Szachtara Donieck. Zapewne rozwinąłby tam swoją karierę, ale w związku z wojną przeniósł się z rodziną do Rosji. Tam przez ponad pół roku trenował z amatorskimi drużynami w Moskwie, aż wreszcie podpisał umowę z klubem Ufa. Spędził tam tylko rok. Wpadł bowiem w oko Manchesterowi City. Obywatele zapłacili nieco ponad dwa miliony euro, po czym wypożyczyły go do PSV Eindhoven. Po powrocie do Anglii, Zinczenko był już gotowy na trudy Premier League.

W pierwszej drużynie Manchesteru City spędził pięć lat, w różnej roli. Czasem grywał rzadziej, a czasem częściej – częściej, odkąd Guardiola korzystał z niego nie tylko na lewej obronie, ale i w środku pola. Z klubem z Etihad święcił wielkie triumfy w Anglii, w tym cztery mistrzostwa Premier League, FA Cup czy cztery Puchary Ligi Angielskiej. Latem 2022 roku przeniósł się do Arsenalu za 35 milionów euro, chcąc odgrywać pierwszoplanową rolę.

Zinczenko zadebiutował w reprezentacji Ukrainy już w 2015 roku. Wziął z nią udział w Euro 2016 oraz Euro 2021. Dziś jest jej kapitanem.

Ołeksandr Zinczenko – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Ołeksandr Zinczenko?

Ołeksandr Zinczenko rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 35.

W jakich klubach grał Ołeksandr Zinczenko?

Ołeksandr Zinczenko w trakcie swojej kariery grał w klubach: Szachtar Donieck, FK Ufa, Manchester City, PSV Eindhoven i Arsenal FC.