Marcos
Alonso

Marcos Alonso to hiszpański piłkarz występujący na pozycji lewego lub środkowego obrońcy. Od 2022 roku zawodnik FC Barcelony, ale największe triumfy święcił w barwach Chelsea. Wygrał z nią, między innymi, Ligę Mistrzów oraz mistrzostwo Anglii. Reprezentant Hiszpanii.

Czytaj dalej…

17
IMAGO/Bagu Blanco/Pressin
Imię i nazwisko Marcos Alonso
Data urodzenia 1990-12-28
Miejsce urodzenia Madryt
Narodowość Hiszpania
Aktualny klub FC Barcelona
Pozycja lewy obrońca
Waga 85 kg
Wzrost 189 cm

Marcos Alonso – kariera

Marcos Alonso pochodził z bardzo piłkarskiej rodziny. Zarówno jego ojciec, jak i dziadek, byli reprezentantami Hiszpanii i grali w najważniejszych klubach. Młody Marcos też zaczął karierę z wysokiego C, bo w szkółce Realu Madryt. Mimo, że spędził tam pięć lat, zagrał w zaledwie jednym spotkaniu.

Zrozumiawszy, że nie przebije się w barwach Królewskich, odszedł do angielskiego Boltonu. Jednakże tam otrzymał swoją szansę w seniorach dopiero, gdy klub spadł do Championship. Sezon 2012/2013 był dla Alonso przełomowy. To tam, na drugim szczeblu w Anglii dał się poznać jako świetny boczny obrońca.

Latem 2013 zdecydował się podpisać umowę z Fiorentiną, ale ta od razu wypożyczyła go do Sunderlandu. W Premier League spędził tylko pół roku, wrócił do Włoch, gdzie zbudował swoją karierę.

W 2016 roku Chelsea postanowiła zapłacić za defensora 23 miliony euro. To okazało się świetnym ruchem. Alonso przez lata pomógł The Blues sięgnąć po liczne trofea – w tym mistrzostwo Premier League, Ligę Mistrzów, Ligę Europy czy Puchar Anglii – a także stał się jednym z liderów szatni.

Gdy latem 2022 roku wygasał jego kontrakt z londyńczykami, postanowił wrócić do ojczyzny. Związał się umową z FC Barceloną. Tam, choć pełnił głównie rolę rezerwowego, szybko zyskał zaufanie Xaviego Hernandeza. Już podczas pierwszego sezonu przedłużył kontrakt o kolejny sezon.

Z powodu licznej konkurencji, Alonso zaliczył bardzo niewiele występów w reprezentacji Hiszpanii. Zadebiutował w niej w marcu 2018 roku, ale nie wziął udziału w żadnym wielkim turnieju.

Marcos Alonso – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Marcos Alonso?

Marcos Alonso rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 17.

W jakich klubach grał Marcos Alonso?

Marcos Alonso w trakcie swojej kariery grał w klubach: Real Madryt, Bolton Wanderers, AC Fiorentina, AFC Sunderland, Chelsea FC i FC Barcelona.