Julian
Ryerson

Julian Ryerson to norweski piłkarz występujący na pozycji prawego obrońcy. Od 2023 roku zawodnik Borussii Dortmund. Etatowy reprezentant Norwegii.

Czytaj dalej…

26
IMAGO/Jonathan Moscrop/Newscom World
Imię i nazwisko Julian Ryerson
Data urodzenia 1997-11-17
Miejsce urodzenia Lyngdal
Narodowość Norwegia
Aktualny klub Borussia Dortmund
Pozycja prawy obrońca
Waga 86 kg
Wzrost 183 cm

Julian Ryerson – kariera

Julian Ryerson zaczynał karierę w rodzinnym mieście, w zespole Lyngdal IL. W wieku 16 lat przeniósł się jednak do akademii Viking FK. Tam jego rozwój przebiegał harmonijnie. Ryerson szybko zadebiutował w pierwszej drużynie i przez trzy lata zbierał doświadczenie wśród seniorów.

Latem 2018 roku zwrócił na niego uwagę Union Berlin. Zespół ten grał wówczas w 2. Bundeslidze i zainwestował w Norwega 150 tysięcy euro. Ryerson potrzebował nieco czasu na aklimatyzację, ale ostatecznie bardzo pomógł drużynie ze stolicy Niemiec. Najpierw miał udział w wywalczeniu awansu, a w kolejnym sezonie uczył się Bundesligi. Od kampanii 2020/2021 był już jednak podstawowym zawodnikiem Unionu. Zbiegło się to w czasie z najlepszym momentem w historii klubu. W lidze szło mu zadziwiająco dobrze, co przełożyło się na regularną grę w europejskich pucharach: Lidze Konferencji (2021/2022) oraz Lidze Europy (2022/2023). Zimą 2023 roku po obrońcę zgłosiła się Borussia Dortmund. Union otrzymał za podopiecznego pięć milionów euro.

Ryerson w BVB szybko się zadomowił i wyrósł na członka pierwszego składu, zyskując spore zaufanie Edina Terzicia.

Defensor zadebiutował w reprezentacji Norwegii w 2020 roku. Dziś jest etatowym kadrowiczem skandynawskiej drużyny.

Julian Ryerson – aktualności