Jakub Świerczok

Jakub Świerczok

Świerczok to piłkarz występujący na pozycji środkowego napastnika. Grał w wielu polskich klubach, a także za granicą. Aktualnie gracz japońskiego Nagoya Grampus, choć został zawieszony za stosowanie dopingu do grudnia 2025 roku.

Czytaj dalej…

Jakub Świerczok – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoJakub Świerczok
Data urodzenia28 grudnia 1992 rok
Miejsce urodzeniaTychy
NarodowośćPolska
Aktualny klubNagoya Grampus
PozycjaNapastnik
Waga75 kg
Wzrost1,84 m

Jakub Świerczok – kariera

Świerczok to piłkarz, który bezskutecznie próbował przebić się w niemieckich zespołach. Mimo starań rozegrał tylko sześć spotkań w Bundeslidze. Po zagranicznych niepowodzeniach wracał do Polski, gdzie radził sobie już znacznie lepiej. Bronił barw Górnika Łęczna, czy Zagłębia Lubin

W styczniu 2018 roku Świerczoka w swoje szeregi sprowadził Ludogorets Razgrad, z którym wygrał cztery mistrzostwa Bułgarii. Ponadto grał w Lidze Europy. Latem 2020 roku wrócił do Piasta Gliwice na zasadzie wypożyczenia. Było ono na tyle udane, że został wykupiony z bułgarskiej ekipy, a następnie sprzedany do Nagoya Grampus z Japonii. W październiku 2022 roku Azjatycka Konfederacja Piłkarska opublikowała oświadczenie, w którym podtrzymała wyrok zawieszenia piłkarza do 9 grudnia 2025 roku za stosowanie niedozwolonego dopingu.

W juniorskich reprezentacjach Polski Świerczok wystąpił tylko kilka razy. Dla seniorskiej kadry pierwszy mecz rozegrał w 2017 roku za kadencji Adama Nawałki przeciwko Urugwajowi. Do reprezentacji powrócił w 2021 roku, gdy powołał go Paulo Sousa. Piłkarz ten wykorzystał problemy kadrowe kolegów z linii ofensywnej i pojechał na Euro 2020. Wystąpił w starciu ze Szwecją.

Jakub Świerczok – aktualności