Następny mecz
PKO BP Ekstraklasa |
1 lutego 2025
18:00
Piast Gliwice - piłkarze
Newsy
Piast Gliwice – Cracovia: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (08.12.2024)
Cracovia chce z przytupem zakończyć rok. Przeszkodą zmęczony Piast
Puchar Polski: Znamy komplet ćwierćfinalistów. Kto powalczy o trofeum?
Vuković chce zmiany w Pucharze Polski. Padła ciekawa propozycja
Śląsk Wrocław – Piast Gliwice: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (03.12.2024)
Lech oddał jeden celny strzał. Plach bohaterem [WIDEO]
Piast Gliwice – Lech Poznań: typy, kursy, zapowiedź (29.11.2024)
Podolski trochę ukarany, a trochę nie. Komisja Ligi podjęła decyzję
Podolski komentuje dla Goal.pl to, co wydarzyło się w meczu z Piastem
Górnik grał, Piast przeszkadzał, Japończyk strzelił, a VAR znów się zepsuł
Górnik Zabrze – Piast Gliwice: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (24.11.2024)
Górnik Zabrze – Piast Gliwice: typy, kursy, zapowiedź (24.11.2024)
Klub z Ekstraklasy w trudnej sytuacji. Trzeba spłacić 14 milionów długu
Pięć goli w meczu Piast – Motor, show Mraza
Piast Gliwice – Motor Lublin: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (08.11.2024)
Piast Gliwice – terminarz i wyniki
Piast Gliwice – skład i statystyki
Najlepsi strzelcy Piasta Gliwice w Ekstraklasie
Piast Gliwice – transfery
ZAWODNIK | Z KLUBU |
---|
07 WRZ 24 Jakub Lewicki Jagiellonia Białystok Jagiellonia Białystok Nie ujawniono 07 WRZ 24 |
06 WRZ 24 Miguel Nóbrega Rio Ave Rio Ave Nie ujawniono 06 WRZ 24 |
05 WRZ 24 Andreas Katsantonis Free agent Free agent Wolny transfer 05 WRZ 24 |
25 LIP 24 Maciej Rosolek Legia Warszawa Legia Warszawa Wolny transfer 25 LIP 24 |
01 LIP 24 Igor Drapinski Wisła Płock Wisła Płock Wolny transfer 01 LIP 24 |
Piast Gliwice - historia
Piast Gliwice został założony przez wysiedleńców ze Lwowa w 1945 roku. Co ciekawe, klub ten musiał czekać aż do 2008 roku, żeby znaleźć się w gronie najlepszych polskich drużyn występujących w Ekstraklasie. Przez dziesięciolecia Piast grywał w niższych ligach i nieskutecznie próbował przebijać się do polskiej elity.
To że Piast występował często w 2. czy 3. lidze nie przeszkodziło w tym, że klub ten dwukrotnie zagrał w finale Pucharu Polski. W 1978 roku Piast przegrał z Zagłębiem Sosnowiec, a w 1983 roku z Lechią Gdańsk.
Choć Piast Gliwice posiada krótką ekstraklasową historię, to w swoim dorobku ma tytuł mistrza Polski. Kibice piłkarscy zapewne pamiętają sezon 2018/19, kiedy to Piast pod wodzą Waldemara Fornalika sprawił niespodziankę i pozbawił tytułu Legię Warszawa. W ponad 70-letniej historii klubu to największy sukces!
Piast mecze w roli gospodarza rozgrywa na stadionie przy ulicy Okrzei, który został zbudowany w 2011 roku.
Lata wyczekiwania
Piast Gliwice oficjalnie w lidze polskiej pojawił się w 1956 roku startując od trzeciego poziomu rozgrywek. Szybko uzyskał awans do 2. ligi, ale ponownie spadł z niej w 1964 roku. Następnie od 1970 roku do 1989 roku Piast grał na zapleczu Ekstraklasy. Początek lat 90. spędził znów w 3. lidze, a później przyszły jeszcze gorsze momenty.
W 1993 roku Piast zaniechał prowadzenie drużyny piłkarskiej, co skutkowało wycofaniem zespołu z ligowych rozgrywek. Do 1997 roku Piast nie istniał na piłkarskiej mapie Polski. Od sezonu 1997/1998 Piast wznowił sekcję piłkarską, która musiała przebijać się od B klasy. W kolejnych latach Piast robił szybkie awanse i w 2003 roku ponownie zawitał do 2. ligi. Od tamtej pory wszyscy czekali z utęsknieniem na Ekstraklasę.
Po pięciu sezonach spędzonych w 2. lidze Piast w końcu awansował do elity. Zderzenie z Ekstraklasą w tamtym okresie dla Piasta nie było przyjemne. Jako beniaminek zakończył sezon 2008/2009 na 11. miejscu, a w kolejnym roku Gliwiczanie zajęli ostatnie miejsce. Spadek stał się faktem, a Piast znów przez dwa sezony grał w 2. lidze.
Okres stabilizacji
Już w pierwszym sezonie po ponownym powrocie do Ekstraklasy Piast błysnął formą i zajął 4. miejsce, co pozwoliło uzyskać grę w europejskich pucharach tj. kwalifikacjach do Europa League. Wówczas trenerem Piasta był Marcin Brosz sprawujący tę posadę do 2014 roku. Następne dwa sezony były znacznie gorsze, bo Piast zakończył ligę dwukrotnie na dwunastej lokacie.
W sezonie 2015/2016 Piast pierwszy raz zachwycił w Ekstraklasie. Pod okiem trenera Radoslava Latala Gliwiczanie zdobyli wicemistrzostwo kraju. W tamtym czasie na dystansie całego sezonu lepszą drużyną okazała się tylko Legia Warszawa.
W XXI wieku zespół Piasta Gliwice trenowali m.in. Ryszard Wieczorek, Marcin Brosz, Radoslav Latal, Dariusz Wdowczyk i Waldemar Fornalik.
Waldemar Fornalik i historyczny wyczyn
W 2017 roku zespół Piasta Gliwice objął Waldemar Fornalik, były selekcjoner reprezentacji Polski. Początkowo efekty jego pracy były bardzo przeciętne. Przełom przyszedł w sezonie 2018/19. Piast Gliwice rundę zasadniczą rozgrywek zakończył na trzecim miejscu, ale w decydującej fazie sezonu popisał się najlepszą formą. Ostatecznie Gliwiczanie pierwszy raz w historii klubu zostali piłkarskim mistrzem Polski. Zespół prowadzony przez Waldemara Fornalika w 37 meczach odniósł 21 zwycięstw, 9 remisów i 7 porażek. Nad drugą Legią Warszawa zachował cztery punkty przewagi.
Piast po tym historycznym sukcesie zdołał utrzymać się na topie i w sezonie 2019/20 ponownie znalazł się na ligowym podium. Tym razem zdobył brązowy medal, ale jak na możliwości finansowe klubu, tego rodzaju wyniki odbierane są jako duże sukcesy.
W mistrzowskiej kadrze Piasta znajdowali się tacy gracze jak Jakub Szmatuła, Jakub Czerwiński, Tomasz Jodłowiec, Patryk Dziczek, Mateusz Mak, Piotr Parzyszek, Jorge Felix i Michal Papadopulos.