stadium-image
IMAGO/Patryk Pindral/400mm.pl
Piast Gliwice

Piast Gliwice

Ekstraklasa
Rok założenia: 1945
Przydomek: Piastunki
Barwy: niebiesko-czerwone
Prezes: Grzegorz Bednarski
Pojemność: 9 913
Adres: ul. Okrzei 20, 44-100 Gliwice

Następny mecz

Ruch Chorzów

Ekstraklasa |

1 marca 2024

20:30

Piast Gliwice
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 23 lutego 2024 18:24.

Sukcesy

Mistrzostwo Polski

1 raz

Zdobyte w 2019

Wicemistrzostwo Polski

1 raz

Zdobyte w 2016

Finał Pucharu Polski

2 razy

Osiągnięte w 1978, 1983

Newsy

Piast Gliwice – terminarz i wyniki

Piast Gliwice – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Piasta Gliwice w Ekstraklasie

Piast Gliwice – transfery

Piast Gliwice - historia

Piast Gliwice został założony przez wysiedleńców ze Lwowa w 1945 roku. Co ciekawe, klub ten musiał czekać aż do 2008 roku, żeby znaleźć się w gronie najlepszych polskich drużyn występujących w Ekstraklasie. Przez dziesięciolecia Piast grywał w niższych ligach i nieskutecznie próbował przebijać się do polskiej elity.

To że Piast występował często w 2. czy 3. lidze nie przeszkodziło w tym, że klub ten dwukrotnie zagrał w finale Pucharu Polski. W 1978 roku Piast przegrał z Zagłębiem Sosnowiec, a w 1983 roku z Lechią Gdańsk.

Choć Piast Gliwice posiada krótką ekstraklasową historię, to w swoim dorobku ma tytuł mistrza Polski. Kibice piłkarscy zapewne pamiętają sezon 2018/19, kiedy to Piast pod wodzą Waldemara Fornalika sprawił niespodziankę i pozbawił tytułu Legię Warszawa. W ponad 70-letniej historii klubu to największy sukces!

Piast mecze w roli gospodarza rozgrywa na stadionie przy ulicy Okrzei, który został zbudowany w 2011 roku.

Lata wyczekiwania

Piast Gliwice oficjalnie w lidze polskiej pojawił się w 1956 roku startując od trzeciego poziomu rozgrywek. Szybko uzyskał awans do 2. ligi, ale ponownie spadł z niej w 1964 roku. Następnie od 1970 roku do 1989 roku Piast grał na zapleczu Ekstraklasy. Początek lat 90. spędził znów w 3. lidze, a później przyszły jeszcze gorsze momenty.

W 1993 roku Piast zaniechał prowadzenie drużyny piłkarskiej, co skutkowało wycofaniem zespołu z ligowych rozgrywek. Do 1997 roku Piast nie istniał na piłkarskiej mapie Polski. Od sezonu 1997/1998 Piast wznowił sekcję piłkarską, która musiała przebijać się od B klasy. W kolejnych latach Piast robił szybkie awanse i w 2003 roku ponownie zawitał do 2. ligi. Od tamtej pory wszyscy czekali z utęsknieniem na Ekstraklasę.

Po pięciu sezonach spędzonych w 2. lidze Piast w końcu awansował do elity. Zderzenie z Ekstraklasą w tamtym okresie dla Piasta nie było przyjemne. Jako beniaminek zakończył sezon 2008/2009 na 11. miejscu, a w kolejnym roku Gliwiczanie zajęli ostatnie miejsce. Spadek stał się faktem, a Piast znów przez dwa sezony grał w 2. lidze.

Okres stabilizacji

Już w pierwszym sezonie po ponownym powrocie do Ekstraklasy Piast błysnął formą i zajął 4. miejsce, co pozwoliło uzyskać grę w europejskich pucharach tj. kwalifikacjach do Europa League. Wówczas trenerem Piasta był Marcin Brosz sprawujący tę posadę do 2014 roku. Następne dwa sezony były znacznie gorsze, bo Piast zakończył ligę dwukrotnie na dwunastej lokacie. 

W sezonie 2015/2016 Piast pierwszy raz zachwycił w Ekstraklasie. Pod okiem trenera Radoslava Latala Gliwiczanie zdobyli wicemistrzostwo kraju. W tamtym czasie na dystansie całego sezonu lepszą drużyną okazała się tylko Legia Warszawa.

W XXI wieku zespół Piasta Gliwice trenowali m.in. Ryszard Wieczorek, Marcin Brosz, Radoslav Latal, Dariusz Wdowczyk i Waldemar Fornalik.

Waldemar Fornalik i historyczny wyczyn

W 2017 roku zespół Piasta Gliwice objął Waldemar Fornalik, były selekcjoner reprezentacji Polski. Początkowo efekty jego pracy były bardzo przeciętne. Przełom przyszedł w sezonie 2018/19. Piast Gliwice rundę zasadniczą rozgrywek zakończył na trzecim miejscu, ale w decydującej fazie sezonu popisał się najlepszą formą. Ostatecznie Gliwiczanie pierwszy raz w historii klubu zostali piłkarskim mistrzem Polski. Zespół prowadzony przez Waldemara Fornalika w 37 meczach odniósł 21 zwycięstw, 9 remisów i 7 porażek. Nad drugą Legią Warszawa zachował cztery punkty przewagi.

Piast po tym historycznym sukcesie zdołał utrzymać się na topie i w sezonie 2019/20 ponownie znalazł się na ligowym podium. Tym razem zdobył brązowy medal, ale jak na możliwości finansowe klubu, tego rodzaju wyniki odbierane są jako duże sukcesy.

W mistrzowskiej kadrze Piasta znajdowali się tacy gracze jak Jakub Szmatuła, Jakub Czerwiński, Tomasz Jodłowiec, Patryk Dziczek, Mateusz Mak, Piotr Parzyszek, Jorge Felix i  Michal Papadopulos.