IMAGO/Jakub Ziemianin/400mm.pl
Górnik Łęczna

Górnik Łęczna

1. Liga
Rok założenia: 1979
Przydomek: Duma Lubelszczyzny
Barwy: zielono-czarne
Prezes: Adam Laskowski
Trener: Ireneusz Mamrot
Stadion: Stadion Górnika Łęczna
Pojemność: 7200
Adres: al. Jana Pawła II 13, 21-010 Łęczna

Następny mecz

Wisła Kraków

1. liga |

10 grudnia 2023

12:40

Górnik Łęczna
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 4 grudnia 2023 13:47.

Sukcesy

Półfinał Pucharu Polski

1 raz

Osiągnięty w 2023

Newsy

Górnik Łęczna – terminarz i wyniki

Najlepsi strzelcy Górnika w 1 Lidze

Górnik Łęczna to klub, który powstał stosunkowo niedawno, ale na przestrzeni tych lat miał burzliwą historię. Zespół od B-klasy szybko awansował do Ekstraklasy, ale zarzuty korupcyjne wyhamowały rozwój Górnika Łęczna. W ostatnich latach to jednak klub, który kilkakrotnie gościł na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce.

Górnik Łęczna – historia klubu

Największe polskie kluby takie jak Legia Warszawa, Wisła Kraków czy Lech Poznań powstawały na początku XX wieku. Górnik Łęczna swoją działalność rozpoczął znacznie później, bo w 1979 roku. Drużyna ta była zmuszona do występów od B-klasy, czyli najniższego szczebla rozgrywkowego w Polsce. Z roku na rok Górnik Łęczna budował swoją markę na Lubelszczyźnie. Już w pierwszym sezonie “Zielono-Czarni” uzyskali awans do A-klasy, a następnie ligi okręgowej. Grając w 4. lidze Górnik Łęczna w 1983 roku wywalczył Puchar Polski Lubelskiego ZPN.

Kolejne dwie dekady Górnik Łęczna spędził w 3. i 2 lidze. Pierwszy awans do Ekstraklasy pojawił się na początku XXI wieku.

Górnik Łęczna wciąż nie ma w dorobku takich tytułów jak Mistrz Polski czy zdobywca Pucharu Polski (na poziomie centralnym). To klub, dla którego każdy sezon spędzony na poziomie Ekstraklasy jest dużym sukcesem. Jak na razie Górnik Łęczna ma w swoim dorobku osiem sezonów w Ekstraklasie i 16 w rozgrywkach drugoligowych.

Stadion Górnika Łęczna to mały obiekt, który może pomieścić około siedem tysięcy widzów. Zlokalizowany jest w Łęcznej przy ulicy Jana Pawła II 13. Barwy Górnika Łęczna są zielono-czarne. Przydomek piłkarzy to właśnie “Zielono-Czarni” lub “Duma Lubelszczyzny”.

Historyczny awans i korupcyjny cień

Ponad 20 lat Górnik Łęczna czekał, żeby po raz pierwszy wystąpić w Ekstraklasie. Sztuka ta udała się temu klubowi po sezonie 2002/2003, w którym to klub z Łęcznej zajął trzecie miejsce w drugoligowych rozgrywkach, co pozwoliło na grę w barażu. Tam “Zielono-Czarni” byli lepsi od drużyny Świt Nowy Dwór Mazowiecki i historyczny awans do Ekstraklasy stał się faktem.

Po awansie Górnik Łęczna pozostał w Ekstraklasie aż przez cztery kolejne lata. “Duma Lubelszczyzny”  zajmowała ósme, siódme i dwukrotnie trzynaste miejsce. To pozwalało zachować ligowy byt. W tamtym czasie na jaw wyszła jednak afera korupcyjna, w którą był zamieszany klub z Łęcznej. W 2007 roku Górnik został karnie zdegradowany do rozgrywek 3. ligi.

Walka o powrót

Po aferze korupcyjnej Górnik Łęczna szybko próbował odbudować swoją pozycję w polskim futbolu. W 3. lidze klub ten był tylko przez sezon, bo w 2008 roku zwyciężając te rozgrywki awansował do 2. ligi. Na zapleczu Ekstraklasy Górnik Łęczna spędził kolejnych sześć lat. Dopiero w sezonie 2013/2014 udało się ponownie wrócić do pierwszoligowych rozgrywek. Górnik Łęczna wówczas awansował z drugiego miejsca właśnie jako klub Górnik Łęczna. Wcześniej drużyna ta kilka sezonów występowała pod nazwą GKS Bogdanka wskutek przekształceń właścicielskich.

Lata 2014 – 2017

Powrót do Ekstraklasy dla Górnika Łęczna okazał się dużym wyzwaniem. W dwóch następnych sezonach drużyna ta ledwo co uniknęła spadku kończąc ligę dwukrotnie na czternastej lokacie. W sezonie 2016-2017 klub ten był prowadzony m.in. przez byłego selekcjonera reprezentacji Polski, Franciszka Smudę. To właśnie pod jego wodzą Górnik Łęczna spadł z Ekstraklasy zajmując przedostatnie miejsce w rozgrywkach 2016/2017. Smuda wówczas odszedł z klubu, ale wrócił do niego ponownie w 2018 roku, kiedy to “Zielono-Czarni” grali w 2. lidze.

W sezonie 2015-2016 barw Górnika Łęczna bronił Jan Bednarek, który był wypożyczony do tego klubu z Lecha Poznań. Wcześniej w Łęcznej grał też inny reprezentant Polski, Grzegorz Bronowicki i Przemysław Kaźmierczak.

Degradacja

Jak się później okazało rok 2017 był zwiastunem jeszcze gorszych czasów dla Górnika Łęczna. W kolejnym sezonie klub ten nie poradził sobie na zapleczu Ekstraklasy i spadł na trzecioligowy poziom. W rozgrywkach 2. ligi zawodnicy z Łęcznej występowali przez dwa kolejne sezony. W 2020 roku awansowali do 1. ligi. Już wtedy trenerem Łęcznej był Kamil Kiereś, który do dziś prowadzi ten zespół. Pod jego wodzą Górnik Łęczna wywalczył dwa awanse: najpierw z 2. ligi do 1. ligi, a następnie z 1. ligi do Ekstraklasy.

Czasy Kamila Kieresia

Decyzja o zatrudnieniu Kamila Kieresia zaowocowała dwoma awansami. Ten drugi miał miejsce w 2021 roku. Górnik Łęczna rundę zasadniczą 1. ligi zakończył na szóstym miejscu, które dawała udział w barażu o Ekstraklasę. W 34 meczach “Zielono-Czarni” odnieśli 15 zwycięstw, 11 remisów i 8 porażek. W barażu Górnik Łęczna pokonał wyżej rozstawionych: GKS Tychy i ŁKS Łódź. Wyniki te pozwoliły na trzeci awans do Ekstraklasy w sezonie 2021/2022. Z klubem pożegnał w kwietniu 2022 roku, a kilka tygodni później Górnik Łęczna stracił szanse na utrzymanie w Ekstraklasie. Jego następcą został Marcin Prasoł, którego z kolei w lutym 2023 roku zastąpił Ireneusz Mamrot.