stadium-image
PressFocus
Motor Lublin

Motor Lublin

1. Liga
Rok założenia: 1950
Przydomek: Motorwcy
Barwy: żółto-biało-niebieskie
Prezes: Robert Zyśko
Trener: Goncalo Feio
Strona: motorlublin.eu
Stadion: Arena Lublin
Pojemność: 15247
Adres: ul. Stadionowa 1, 20-405 Gdańsk

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Newsy

Motor Lublin – terminarz i wyniki

Najlepsi strzelcy Motoru w 1 Lidze

Motor Lublin – polski klub piłkarski z siedzibą w Lublinie. Przez dziewięć lat występował na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Od 2023 roku występuje na poziomie Fortuna 1 Ligi.

Motor Lublin – początki

W 1950 roku grupa pracowników przy budowie Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie utworzyła Związkowe Koło Sportowe Stal Lublin. Zespół rozpoczął rozgrywki od ówczesnej V ligi, czyli C-klasy i skończył je na najwyższym miejscu. Od następnego roku FSC przejęło patronat nad klubem i uzyskał awans do dawnej A-klasy.

W 1957 roku po raz pierwszy pojawiła się nazwa Motor Lublin, a konkretnie – Robotniczy Klub Sportowy Motor Lublin. W tym samym roku w województwie lubelskim powstała liga okręgowa, w której klub zajął drugie miejsce.

Motor Lublin – złote lata 80. i klub obecnie

Za najlepszy okres w historii klubu trzeba uznać lata 80. i początek lat 90. XX wieku. W 1980 roku trener Bronisław Waligóra wywalczył pierwszy w historii Motoru awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W trakcie każdego meczu na trybunach zasiadał komplet widzów. Jako beniaminek zespół zajął 11. miejsce, dotarł też do ćwierćfinału Pucharu Polski. Po roku spadł jednak do II ligi, choć brał udział w rozgrywkach Pucharu Intertoto. W 1983 roku Motor wrócił do ekstraklasy pod wodzą Leszka Ćmikiewicza, gdzie pozostał aż do 1987 roku. Najwyższą lokatę osiągnął w 1985 roku – zajął wówczas dziewiąte miejsce.

W 1989 roku wrócił do elity, by w 1992 ponownie się z nią pożegnać. Od tamtej pory w Lublinie nie znają smaku najwyższej klasy rozgrywkowej.

W 2023 roku kontrowersyjny trener, Goncalo Feio, wywalczył dla Motoru awans do Fortuna 1 Ligi. Ambicją Motoru jest jak najszybsze dołączenie do PKO BP Ekstraklasy. Funkcję kapitana zespołu pełnił w sezonie 2022/2023 Rafał Król.