Jens Gustafsson

Jens Gustafsson to nowy szkoleniowiec na polskim rynku, którego sprowadziła Pogoń Szczecin. Klub ze stolicy zachodniopomorskiego po raz kolejny stawia na kogoś spoza utartego mainstreamu, za co należy mu się pochwała. Poprzednim razem taka decyzja (sprowadzenie Kosty Runjaicia) bardzo się Portowcom opłaciła, więc postanowili pójść za tym tropem.

fot. PressFocus

Jens Gustafsson – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoJens Gustafsson
Data urodzenia15.10.1978
Miejsce urodzeniaHelsingborg, Szwecja
NarodowośćSzwecja
Aktualny klubPogoń Szczecin
Waga79 kg
Wzrost182 cm

Jens Gustafsson – kariera

Zanim Jens Gustafsson został trenerem, próbował swoich sił jako zawodnik, ale bez powodzenia. W młodzieżowych zespołach z Helsingborga wyrastał na kluczowego obrońcę, a jednak do seniorskiej drużyny nie udało mu się przebić. Przeszedł na niższy szczebel rozgrywek i występował w Brage, a następnie w Falkenbergu. To właśnie w tym ostatnim zanotował ponad 50 występów na zapleczu szwedzkiej ekstraklasy.

Jens Gustafsson – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Halmstads BK05.07.201120.11.2014
Szwecja U-2110.03.201531.12.2015
IFK Norrkoping01.06.201631.12.2020
Hajduk Split28.05.202101.11.2021
Szwecja U-2113.01.202209.05.2022
Pogoń Szczecin13.06.2022?

Halmstad BK

Po zakończeniu swojej piłkarskiej przygody w 2010 roku przyjęto go jako trenera grup młodzieżowych w Halmstads BK. Tam spędził półtora sezonu, po czym dostał szansę objęcia pierwszej drużyny, która występowała w Allsvenskan, czyli szwedzkim odpowiedniku naszej Ekstraklasy. Przejął zespół w lipcu, a więc u nich w połowie sezonu. Halmstads znajdowali się na ostatnim miejscu w tabeli, ale Gustafsson nie potrafił ich stamtąd ruszyć i zespół spadł z ligi.

Władze pozostawiły go jednak na stanowisku i dały szansę na odbudowę drużyny. Gustafsson wykorzystał to i zajął 3. miejsce, co pozwoliło jego ekipie grać w barażach o awans. Tam po zaciętym boju Halmstad pokonało Sundsvall 6:4 w dwumeczu i dzięki temu wróciło do elity. Co ciekawe w kolejnym sezonie, gdy Gustafsson miał za zadanie utrzymać zespół w Allsvenskan, ponownie znalazł się na miejscu barażowym i ponownie musiał grać o tę samą stawkę przeciwko temu samemu rywalowi. Choć role w porównaniu do poprzedniego roku się odmieniły o 180 stopni, jeszcze raz górą był Halmstad. Najlepszym jego rezultatem w roli trenera tej drużyny był następny sezon, kiedy zajął bezpieczne 10. miejsce w środku tabeli. Po tym odszedł z klubu i przez trzy miesiące pozostawał bez pracy.

Szwecja U-21

Następnie w marcu 2015 roku przyjął propozycję prowadzenia reprezentacji Szwecji do lat 21, co było znakomitą decyzją dla jego kariery. Jego zadaniem było przygotowanie kadry do młodzieżowych mistrzostw Europy w Czechach. W ich trakcie Szwedzi rozegrali sześć meczów towarzyskich, z których aż pięć wygrali. Nie zmieniło to jednak faktu, że na Euro eksperci nie dawali im większych szans. W grupie mierzyli się z Anglią, Portugalią i Włochami, a udało im się awansować z 2. miejsca do półfinałów. Tam czekała na nich Dania, którą stosunkowo łatwo ograli. Szwecja zagrała o złoto z Portugalią, a o tytule zadecydowała seria rzutów karnych. Gustafsson uczynił ze Szwecji młodzieżowego mistrza Europy, co stanowi ogromny sukces.

Po turnieju za sterami Szwecji U-21 urzędował do końca roku. W tym czasie wygrał trzy z czterech spotkań eliminacji do kolejnych mistrzostw. Były to jego ostatnie mecze w tej roli, bo w pierwszej połowie 2016 roku pełnił funkcję asystenta trenera Andreasa Alma w AIK. Następnie wrócił do samodzielnego prowadzenia klubu.

IFK Norrkoping

Od początku czerwca 2016 został menedżerem IFK Norrkoping, gdzie spędził 3,5 roku. W tym momencie zespół był obrońcą tytułu mistrza Szwecji i znajdował się na 2. miejscu w lidze. Ówczesny menedżer – Janne Andersson został wtedy selekcjonerem reprezentacji po nieudanym dla Szwecji Euro 2016. W Norrkoping zastąpił go właśnie Gustafsson, który jednak nie nawiązał do tak spektakularnych sukcesów. Zaczął od zajęcia 3. miejsca i odpadnięcia w ćwierćfinale pucharu Szwecji, więc apetyty były większe, ale władze klubu widziały w nim potencjał. W kolejnym sezonie zakończył na 6. pozycji, ale dotarł do finału krajowego pucharu. W trzeciej kampanii był zdecydowanie najbliżej upragnionego celu, ponieważ do samego końca Norrkoping walczyło z AIK o mistrzostwo, ale Gustafsson przegrał różnicą dwóch punktów. Wicemistrzostwo Szwecji było najlepszym wynikiem, ponieważ w kolejnych dwóch sezonach Norrkoping kończył rozgrywki na 5. i 6. miejscu pod wodzą Gustafssona. Na tym zakończyła się współpraca obydwu stron.

Hajduk Split i Pogoń Szczecin

Po bądź co bądź udanej przygodzie z Norrkoping przyszedł czas na zagraniczne wojaże. Po Gustafssona w maju 2021 zgłosił się Hajduk Split, który w Chorwacji nie zanotował najlepszego sezonu. Władze klubu nie wykazały się jednak zbytnią cierpliwością w stosunku do Szweda. Szybkie odpadnięcie w eliminacjach Ligi Konferencji Europy i 4. miejsce w lidze nie zadowalały, więc szybko pożegnano się ze szkoleniowcem. 

Ponownie dała mu szansę Szwecja U-21, ale Jens poprowadził ją tylko w jednym meczu. Wizja prowadzenia Pogoni Szczecin wydała mu się na tyle interesująca, że w czerwcu 2022 roku został menedżerem “Granatowo-Bordowych”. Obie strony są nastawione na owocną i długoletnią współpracę, o czym świadczy kontrakt na trzy lata. Wszyscy są ciekawi, w jakim stylu Gustafsson przejmie pałeczkę po Koście Runjaiciu. Oczekiwania są spore, ale i trener wystarczająco ambitny.

Jens Gustafsson – aktualności