Luke
Shaw

Luke Shaw – angielski piłkarz, występujący na pozycji lewego obrońcy. Od 2014 roku zawodnik Manchesteru United, z którym sięgnął po Ligę Europy, Puchar Ligi Angielskiej i Tarczę Wspólnoty. Reprezentant Anglii, wicemistrz Europy z roku 2021.

Czytaj dalej…

23
IMAGO/Conor Molloy/News Images
Imię i nazwisko Luke Shaw
Data urodzenia 1995-07-12
Miejsce urodzenia Kingston upon Thames
Narodowość Anglia
Aktualny klub Manchester United
Pozycja lewy obrońca
Waga 75 kg
Wzrost 178 cm

Luke Shaw – kariera

Luke Shaw jest wychowankiem sławnej akademii piłkarskiej klubu Southampton. Tam pokonywał kolejne szczeble młodzieżowe, a trenerzy świadomi byli skali talentu, jaki mają w rękach. W wieku 17 lat regularnie występował już w seniorskim zespole Świętych na szczeblu Premier League. Deklarował kibicowanie Chelsea, ale interesowały się nim też Arsenal czy Manchester City. Wówczas jednak uznano, że to nieodpowiedni moment na odejście. W dniu swoich 18. urodzin Shaw podpisał nowy, pięcioletni kontrakt z Southampton, gdzie odgrywał coraz ważniejszą rolę.

Nie dane mu było jednak wypełnić umowy. Już rok później zdecydował się na przeprowadzkę do Manchesteru United za 37,5 miliona euro. Czerwone Diabły inwestowały – ówczesna wartość gracza nie przekraczała trzynastu milionów.

Odchodził jako ogromny talent, a choć w zespole Manchesteru United zwykle nie miał sobie równych na lewej stronie defensywy, trudno uznać, że spełnił pokładane w nim nadzieje. Wielokrotnie miał kontuzje, a Jose Mourinho zarzucał mu niesportowe prowadzenie się i niewystarczającą inteligencję boiskową. Shaw odpowiedział, rozgrywając kilka naprawdę udanych sezonów w barwach Czerwonych Diabłów. Z pewnością liczył jednak, że po dziewięciu latach na Old Trafford jego dorobek będzie większy niż medale za Ligę Europy, Puchar Ligi Angielskiej i Tarczę Wspólnoty.

W 2014 roku Shaw zadebiutował w reprezentacji Anglii. Wspomniane kontuzje i wahająca się forma nie pozwoliły mu jednak wywalczyć etatowego miejsca w wyjściowym składzie. Ostatnio, jednak, jego pozycja wzrosła. Spory w tym udział fenomenalnych, w wykonaniu lewego obrońcy, mistrzostw Europy, które Synowie Albionu zakończyli z mianem wicemistrzów kontynentu. Wziął też udział w mistrzostwach świata w latach 2014 i 2022.

Luke Shaw – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Luke Shaw?

Luke Shaw rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 23.

W jakich klubach grał Luke Shaw?

Luke Shaw w trakcie swojej kariery grał w klubach Southampton FC i Manchester United.