Luke Shaw

Luke Shaw

Luke Shaw – angielski piłkarz, występujący na pozycji lewego obrońcy. Od 2014 roku zawodnik Manchesteru United, z którym sięgnął po Ligę Europy, Puchar Ligi Angielskiej i Tarczę Wspólnoty. Reprezentant Anglii, wicemistrz Europy z roku 2021.

Czytaj dalej…

Luke Shaw – najważniejsze informacje

Imię i nazwiskoLuke Shaw
Data urodzenia12 lipca 1995 roku
Miejsce urodzeniaKingston upon Thames
NarodowośćAnglia
Aktualny klubManchester United
PozycjaLewy obrońca
Waga75 kg
Wzrost1,78 m

Luke Shaw – kariera

Luke Shaw jest wychowankiem sławnej akademii piłkarskiej klubu Southampton. Tam pokonywał kolejne szczeble młodzieżowe, a trenerzy świadomi byli skali talentu, jaki mają w rękach. W wieku 17 lat regularnie występował już w seniorskim zespole Świętych na szczeblu Premier League. Deklarował kibicowanie Chelsea, ale interesowały się nim też Arsenal czy Manchester City. Wówczas jednak uznano, że to nieodpowiedni moment na odejście. W dniu swoich 18. urodzin Shaw podpisał nowy, pięcioletni kontrakt z Southampton, gdzie odgrywał coraz ważniejszą rolę.

Nie dane mu było jednak wypełnić umowy. Już rok później zdecydował się na przeprowadzkę do Manchesteru United za 37,5 miliona euro. Czerwone Diabły inwestowały – ówczesna wartość gracza nie przekraczała trzynastu milionów.

Odchodził jako ogromny talent, a choć w zespole Manchesteru United zwykle nie miał sobie równych na lewej stronie defensywy, trudno uznać, że spełnił pokładane w nim nadzieje. Wielokrotnie miał kontuzje, a Jose Mourinho zarzucał mu niesportowe prowadzenie się i niewystarczającą inteligencję boiskową. Shaw odpowiedział, rozgrywając kilka naprawdę udanych sezonów w barwach Czerwonych Diabłów. Z pewnością liczył jednak, że po ośmiu latach na Old Trafford jego dorobek będzie większy niż medale za Ligę Europy, Puchar Ligi Angielskiej i Tarczę Wspólnoty.

W 2014 roku Shaw zadebiutował w reprezentacji Anglii. Wspomniane kontuzje i wahająca się forma nie pozwoliły mu jednak wywalczyć etatowego miejsca w wyjściowym składzie. Ostatnio, jednak, jego pozycja wzrosła. Spory w tym udział fenomenalnych, w wykonaniu lewego obrońcy, mistrzostw Europy, które Synowie Albionu zakończyli z mianem wicemistrzów kontynentu.

Luke Shaw – aktualności