Aleksandar
Mitrović

Aleksandar Mitrović to serbski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Od 2018 roku broni barw angielskiego Fulham. Rekordzista pod względem liczby bramek w jednym sezonie Championship (43 gole). Etatowy reprezentant Serbii.

Czytaj dalej…

9
IMAGO/Buzzi
Imię i nazwisko Aleksandar Mitrović
Data urodzenia 1994-09-16
Miejsce urodzenia Smederevo
Narodowość Serbia
Aktualny klub Fulham FC
Pozycja napastnik
Waga 90 kg
Wzrost 189 cm

Aleksandar Mitrović – kariera

Aleksandar Mitrović rozpoczynał karierę w barwach Partizana, ale szybko wypożyczono go stamtąd do Teleoptik. To tam, jeszcze jako nastolatek, wygrał ligę i znalazł się w czołówce listy największych talentów w Europie. W wieku 19 lat postanowił przenieść się do Anderlechtu, gdzie wciąż błyszczał skutecznością. Pierwszy sezon zakończył z mistrzostwem ligi, a drugi z tytułem króla strzelców.

Postanowił wykonać kolejny krok, przenosząc się do Premier League. W Newcastle United nie potrafił się jednak odnaleźć, wyglądało też na to, iż poziom angielskiej ekstraklasy go przerasta. Trafił do drugoligowego Fulham, a tam początkowo prezentował się różnie. Londyńczycy dali się w tamtym okresie poznać jako “klub jojo”, czyli taki, który to awansuje do Premier League, to spada z powrotem do Championship. Na zapleczu Mitrović błyszczał, w elitarnej lidze odbijał się od ściany.

Przełomowy okazał się sezon 2021/2022. W nim Mitrović pobił wszelkie rekordy Championship, strzelając łącznie aż 43 ligowe bramki. Rzecz jasna, londyńczycy w cuglach wygrali walkę o powrót do ekstraklasy. Tym razem, jednak, nikt nie miał w planach spadać z powrotem. Rundę jesienną kampanii 2022/2023 Serb zakończył z jedenastoma bramkami, a jego Fulham wyglądało na solidny zespół środka stawki.

Mitrović jest etatowym reprezentantem Serbii od 2013 roku. Szybko został najlepszym strzelcem w historii kadry. Aż do końca 2022 roku rozegrał dla Serbii 79 meczów, strzelając w nich aż 52 bramki! Drugi w klasyfikacji Dusan Tadić może pochwalić się dorobkiem zaledwie 20 goli. Mitrović dwukrotnie brał udział w mistrzostwach świata – w 2018 oraz w 2022 roku.

Aleksandar Mitrović – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Aleksandar Mitrović?

Aleksandar Mitrović rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 9.

W jakich klubach grał Aleksandar Mitrović?

Aleksandar Mitrović w trakcie swojej kariery grał w klubach: Partizan Belgrad, Teleoptik, Anderlecht, Newcastle United i Fulham.