Rosja złożyła skargę do UEFA ws. strojów Ukrainy

Vladimir Putin
Vladimir Putin Pressfocus

Rosja złożyła skargę do europejskiego organu zarządzającego UEFA w związku z ujawnieniem przez Ukrainę nowej koszulki reprezentacyjnej przed Euro 2020, ozdobionej mapą Ukrainy, która obejmuje również Krym.

  • Rosja w strojach Ukrainy zawuaża prowokację ws. aneksji Krymu
  • Ukraina nie widzi nic w tym złego, ale jest teraz pod naciskiem UEFA
  • Obie reprezentacje rozegrają swoje pierwsze mecze w najbliższy weekend

Rosja nie odpuszcza Ukrainie

Rosja zaanektowała Krym od Ukrainy w 2014 roku. Aktualnie Moskwa uważa półwysep za swój kraj, ale większość państw na arenie międzynarodowej twierdzi, że jest to teren Ukrainy

Przed starem Mistrzostw Europy 2020 reprezentacja Ukrainy zaprezentowała oficjalne koszulki na turniej. Początkowo UEFA zaakceptowała komplety kadrowiczów Szewczenko, jednak wszystko zmieniło się po proteście Rosjan.

Rosyjscy urzędnicy nazwali ten ruch prowokacją, podczas gdy władze ukraińskie stwierdziły, że zestaw zawiera symbole, które jednoczą ludność kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski w środę opublikował na Instagramie selfie, na którym ma na sobie koszulkę drużyny narodowej. Przód żółtej koszulki przedstawia granice Ukrainy w kolorze białym. Slogan u góry z tyłu głosi „Chwała Ukrainie!” Wewnątrz koszulki znajduje się hasło głoszące „Chwała bohaterom!”

UEFA zaakceptowała protest wysłany z Moskwy

Rosyjski Związek Piłki Nożnej zaapelował do UEFA o wyjaśnienia. Wyraziliśmy nasze zaniepokojenie strojami ukraińskiej reprezentacji narodowej – powiedział Minister Rosyjskiego Sportu, Olega Matycyna.

Powyższe zwroty są używane na Ukrainie jako oficjalne powitanie wojskowe. Stosunki między Moskwą, a Kijowem uległy gwałtownemu pogorszeniu po aneksji Krymu i rozpoczęciu wspieranej przez Rosję separatystycznej rebelii na wschodniej Ukrainie w 2014 roku.

Euro 2020 startuje w piątek

Ukraina rozegra swój pierwszy mecz Euro 2020 z Holandią 13 czerwca, a także zawalczy z Austrią i Macedonią Północną w grupie C.

Natomiast Rosja zmierzy się z Belgią, najwyżej notowaną na świecie drużyną, w pierwszym meczu otwarcia na ojczystej murawie w Sankt Petersburgu 12 czerwca, a następnie zagra jeszcze z Danią i Finlandią.

Przeczytaj również: Turcja – Włochy. Zapowiedź, typy, kursy

Komentarze