Znamy datę i miejsce meczu Włochy-Argentyna

Wembley
Obserwuj nas w
Pressfocus Na zdjęciu: Wembley

UEFA oraz CONMEBOL poinformowały, że mecz pomiędzy mistrzem Europy Włochami, a triumfatorem Copa America Argentyną odbędzie się 1 czerwca 2022 r. w Londynie. Będzie to również początek szerszej współpracy pomiędzy obydwoma związkami piłkarskimi.

  • Oficjalne potwierdzono datę i lokalizację meczu Włochy-Argentyna
  • To początek współpracy UEFA i CONMEBOL
  • Plany obu federacji, mogą nie przypaść jednak do gustu FIFA

Pamięci Diego Maradony

O starciu tych dwóch piłkarskich potęg mówiło się już od lipca. Najpierw reprezentacja Argentyny, po raz pierwszy od 28 lat triumfowała w rozgrywkach Copa America. Parę godzin później, Włochy w finale EURO 2020 pokonały Anglię i zdobyły pierwsze od 53 lat mistrzostwo Europy. Od razu pojawił się pomysł organizacji spotkania dla zwycięzców dwóch najsilniejszych kontynentalnych federacji, które, dodatkowo łączyła osoba Diego Maradony.

Ze względu na napięty kalendarz meczów reprezentacyjnych jesienią, organizacja tego meczu była niemożliwa, zarówno w dniu urodzin (30.10), jak i śmierci (25.11) “El Diego”. Na datę pojedynku gigantów wyznaczono zatem 1 czerwca 2022, a owa potyczka w Londynie rozpocznie nowy rozdział współpracy pomiędzy UEFA i CONMEBOL.

Na początku 2022 r. w stolicy Wielkiej Brytanii rozpocznie działalność wspólne biuro UEFA i CONMEBOL. Obie federacje mają również ze sobą współpracować przy szeregu różnych piłkarskich przedsięwzięć, na czele z cyklicznymi meczami pomiędzy zwycięzcami ME i CA.

Przeczytaj również: Mistrzowie Europy i Ameryki Południowej zagrają o nowe trofeum

Na przekór FIFA

Cieszymy się, że możemy rozwijać nasze doskonałe relacje z CONMEBOL i dodatkowo działać na rzecz rozwoju piłki. Tradycja naszej współpracy jest długa, o czym świadczą liczne międzykontynentalne potyczki, jak np. Puchar Interkontynentalny czy też Trofeum Artemio Franchi. Ku uciesze kibiców na całym świecie, możemy z dumą zaprezentować nowe, międzynarodowe rozgrywki. Z niecierpliwością czekamy na wspólne odkrywanie nowych możliwości – powiedział prezydent UEFA, Aleksander Ceferin.

Przewodniczący CONMEBOL, Alejandro Dominguez z kolei dodał: – Jesteśmy niezmiennie zadowoleni z owoców pracy, które zbieramy razem z UEFA. Organizując to wydarzenie, kładziemy podwaliny pod nowy porządek. Poza tym meczem, już wkrótce dołączą nowe projekty, z korzyścią dla fanów na obu kontynentach.

Nie brak opinii, że sformalizowanie współpracy między UEFA a CONMEBOL to kolejny etap wojny z planami FIFA, która chce, aby finały Mistrzostw Świata odbywały się co dwa lata.

Przeczytaj również: Copa America 2021: Argentyna triumfatorem, Messi w końcu z trofeum

Komentarze