Daily Mail: UEFA zamierza zrezygnować ze swoich planów dotyczących Euro 2028

Aleksander Ceferin
Obserwuj nas w
fot. PressFocus Na zdjęciu: Aleksander Ceferin

UEFA planowała powiększenie liczbę uczestników w trakcie Mistrzostw Europy w 2028 roku. Tymczasem ciekawe informacje w tej sprawie przekazało Daily Mail. Najnowsze wieści angielskich dziennikarzy sugerują, że jednak plan o powiększeniu liczby uczestników do 32 drużyn w 2028 roku nie zostanie wdrożony w życie.

  • UEFA poważnie brała pod uwagę powiększenie liczby uczestników w Mistrzostwach Europy do 32 zespołów
  • Już wcześniej Unia Europejskich Związków Piłkarskich podjęła decyzję o powiększeniu liczby uczestników z 16 do 24
  • Daily Mail przekonuje, że kolejne zwiększeniu liczby drużyn na Euro nie będzie miało miejsca
  • Europejski czempionat ma się odbyć w 2028 roku w Wielkiej Brytanii i w Irlandii

Euro 2028 jednak też z 24 ekipami?

UEFA była zdeterminowana, aby w trakcie Euro 2028 brało udział 32 z 55 członków konfederacji. Ostatecznie jednak pojawiły się zmiany planów. Tego typu eksperyment miałby wpłynąć na zmniejszenie wartości komercyjnej turnieju, bo większość rozstrzygnięć w trakcie imprezy można, by przewidzieć.

UEFA rozważała natomiast inne opcje, takie jak rezygnacja z tradycyjnych grup kwalifikacyjnych na rzecz serii pucharowej, ale ta propozycja również nie została dobrze przyjęta przez partnerów nadawczych i komercyjnych. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA, które odbędzie się w listopadzie.

Przypomnijmy, że od 2016 roku w finałowej części Mistrzostw Europy brały udział 24 drużyny, a nie 16. Aktualnym obrońcą tytułu są Włochy, które w minionym roku w finale okazały się lepsze od Anglii.

Czytaj więcej: Nowy format Superpucharu Europy? UEFA chce rewolucji

Komentarze