Dariusz Banasik

Dariusz Banasik to trener młodego pokolenia, który obecnie jest trenerem GKS-u Tychy. Banasik wcześniej długie lata spędził w strukturach Legii Warszawa. Po odejściu z tego klubu głównie koncentrował się na prowadzeniu drużyn z niższego szczebla rozgrywkowego.

Dariusz Banasik
fot. PressFocus

Dariusz Banasik – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoDariusz Banasik
Data urodzenia16 lipca 1973 roku
Miejsce urodzenia Łęczyca
NarodowośćPolska
Aktualny klubGKS Tychy

Dariusz Banasik – kariera

Jako piłkarz Dariusz Banasik nie przebił się do ekstraklasowego mainstreamu. Jeśli chodzi o najwyższy poziom rozgrywkowy, na którym grywał to była to 2. liga. Wówczas występował w GKS-ie Bełchatów. Wcześniej grał w Górniku Łęczyca, a więc lokalnej drużynie. To właśnie w Łęczycy urodził się Dariusz Banasik. Tak naprawdę jego kariera piłkarska nie trwała długo. Stosunkowo szybko zdecydował się na to, żeby zająć się trenowaniem.

W 2001 roku Dariusz Banasik wkroczył w struktury trenerskie Legii Warszawa. Tam przejął pieczę nad młodzieżowymi drużynami. Pracował z nimi do 2006 roku, a następnie został asystentem trenera w drugiej drużynie Legii Warszawa. W kolejnych latach był w sztabie szkoleniowym ekipy, która występowała w Młodej Ekstraklasie.

Dariusz Banasik – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Legia II Warszawa1 lipca 20087 stycznia 2014
Legia Warszawa U-197 stycznia 201430 czerwca 2014
Znicz Pruszków1 lipca 201430 czerwca 2016
Pogoń Siedlce1 lipca 201631 grudnia 2016
Zagłębie Sosnowiec2 stycznia 201718 sierpnia 2017
Pogoń Siedlce5 grudnia 201730 czerwca 2018
Radomiak Radom1 lipca 201825 kwietnia 2022
GKS Tychy4 kwietnia 2023

Legia Warszawa

Dariusz Banasik pracując w Legii miał pod swoją opieką wielu znanych graczy. Uważa się, że jego wychowankami są Maciej Rybus, Ariel Borysiuk, Daniel Łukasik czy Rafał Wolski. W latach 2008-2013 samodzielnie prowadził zespół Legii, który występował w rozgrywkach Młodej Ekstraklasy. Już wtedy osiągał sukcesy, bo dwukrotnie doprowadził ten klub do mistrzostwa Polski w tych rozgrywkach. Co więcej, dwa razy kończył Młodą Ekstraklasę na drugiej pozycji.

W sezonie 2013-2014 Banasik zajmował się drugim zespołem Legii. W późniejszym etapie kariery pracował z drużyną U-19. W 2014 roku Dariusz Banasik uzyskał licencję UEFA-Pro, co oznaczało, że może samodzielnie prowadzić zespoły na poziomie 1. ligi i Ekstraklasy. W tym samym czasie po 13 latach pracy odszedł z Legii Warszawa.

Znicz Pruszków

W seniorskiej piłce pierwszym klubem Banasika był Znicz Pruszków. W 2014 roku przejął ten klub, który występował w 2. lidze, co oznaczało trzeci poziom rozgrywkowy w naszym kraju. Początkowo Banasik ze Zniczem nie osiągnął większego sukcesu, bo w sezonie 2014/2015 jego podopieczni uplasowali się na dziewiątym miejscu. Mimo to klub zdecydował się przedłużyć współpracę z tym szkoleniowcem. Jak się później okazało był to strzał w “10”, bo Znicz w następnych rozgrywkach awansował do 1. ligi.

Awans z 2. ligi na zaplecze Ekstraklasy był pierwszym sygnałem, że Dariusz Banasik może osiągać sukcesy na ławce trenerskiej. W kolejnych latach prowadził zespoły Pogonii Siedlce i Zagłębia Sosnowiec. W tym czasie nie odnotował znaczących sukcesów, dlatego w 2018 roku przyjął ofertę od Radomiaka.

Radomiak

Podejmując pracę w Radomiaku Dariusz Banasik ponownie wrócił do rozgrywek 2. ligi. Szybko się z nich wydostał, bo już w pierwszym sezonie jego podopieczni wywalczyli awans do 1. ligi. I to nie w byle jakim stylu, bo w roli zwycięzców tabeli. W 34 meczach Radomiak odniósł 17 zwycięstw, 8 remisów i 9 porażek. Jak się później okazało był to początek drogi po wyższe cele.

Banasik w Radomiaku zbudował wokół swojej osoby zaufanie. To pozwoliło mu na spokojną pracę, która szybko dała świetne efekty. Radomiak nie pozostał długo w 1. lidze, bo w sezonie 2020/2021 uzyskał awans do Ekstraklasy. Co więcej, podopieczni Dariusza Banasika znów zostali ligowymi mistrzami. W 34 spotkaniach odnieśli 20 zwycięstw, 8 remisów i 6 porażek. To pozwoliło na wygraną całych rozgrywek. Co nie udało się rok wcześniej, udało się tym razem. Przypomnijmy, że w kampanii 2019/2020 Radomiak pod wodzą Banasika przegrał finał barażu o awans do Ekstraklasy.

W Ekstraklasie praca trenera Banasika odbierana jest bardzo pozytywnie. Radomiak nie odstaje od reszty stawki. Ba, gra lepiej niż spodziewali się tego eksperci i kibice. To zaowocowało wyróżnieniem dla Dariusza Banasika, który w listopadzie 2021 został Trenerem Miesiąca.

W Radomiaku pracował do 22 kwietnia 2022 roku, kiedy decyzją klubu został zwolniony, a na jego miejsce zatrudniono Mariusza Lewandowskiego.

GKS Tychy

4 kwietnia 2023 roku został trenerem pierwszoligowego GKS-u Tychy, zastępując na tym stanowisku Przemysława Pitrego.

Dariusz Banasik – aktualności