stadium-image
IMAGO/Marcin Bulanda/PressFocus Na zdjęciu: Stadion im. Braci Czachorów
Radomiak Radom

Radomiak Radom

Ekstraklasa
Rok założenia: 1910
Przydomek: Zieloni
Barwy: zielono-białe
Prezes: Sławomir Stempniewski
Trener: Maciej Kędziorek
Strona: www.radomiak.pl
Stadion: Stadion im. Braci Czachorów
Pojemność: 8840
Adres: ul. Struga 63, 26-600 Radom

Następny mecz

Puszcza Niepołomice

Ekstraklasa |

1 kwietnia 2024

11:30

Radomiak
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 17 marca 2024 20:02.

Sukcesy

Mistrzostwo I ligi

2 razy

Zdobyte w 1984, 2021

Newsy

Radomiak Radom – terminarz i wyniki

Radomiak Radom – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Radomiak Radom w Ekstraklasie

Radomiak Radom – transfery

Radomiak Radom to klub, który niezbyt często gości na boiskach piłkarskiej ekstraklasy. W sezonie 2021/2022 akurat ma taki przywilej po tym, jak zwyciężył rozgrywki 1. ligi. Dla Radomiaka to ważny moment, ponieważ ostatni raz na ekstraklasowym szczeblu występował w latach 80. poprzedniego wieku.

Radomiak Radom - historia klubu

W 1967 roku Radomiak przeszedł fuzję z Radomskim Kołem Sportowym i przyjmuje się za oficjalną datę powstania tego klubu rok 1910. Przez większą część czasu Radomiak występował w niższych ligach piłkarskich. Kiedy w 1946 roku rozgrywki o Mistrzostwo Polski odbywały się w formule pucharowej - Radomiak doszedł aż do ćwierćfinału. W kolejnych latach po wprowadzeniu centralnej ligi klub z Radomia tylko raz rywalizował w 1. lidze (dzisiejszej Ekstraklasie).

Radomiak nie ma na swoim koncie tytułu Mistrza Polski lub zdobywcy krajowego pucharu. To klub, który zadowalał się takimi sukcesami, jak wygranie rozgrywek 2. ligi, co pozwalało na awans do Ekstraklasy. Tak było w sezonie 1983/84 oraz 2020/2021. Pozostałe sukcesy to triumfy w okręgowych związkach o Puchar Polski OZPN Kielce i OZPN Radom.

Radomiak mecze domowe rozgrywa na stadionie imienia Braci Czachorów przy ulicy Struga 63. Jak na razie obiekt ten może pomieścić około osiem tysięcy widzów. Barwy Radomiaka to przede wszystkim kolor zielony. Przydomek piłkarzy to właśnie "Zieloni" lub "Warchoły".

Do tej pory w Radomiaku grał jeden piłkarz, który reprezentował barwy seniorskiej reprezentacji Polski. To Marian Czachor, który dla "Biało-Czerwonych" zagrał raz w 1947 roku.

Radomiak - droga do Ekstraklasy

Do czasu, kiedy to Radomiak uzyskał pierwszy awans do 1. ligi - drużyna ta występowała w 3. lub 2. lidze. Radomiak nigdy nie był polskim potentatem piłkarskim. Od 1977 do 1984 roku klub ten występował na zapleczu Ekstraklasy. W tym czasie kilka razy Radomiak był bliski awansu - dość powiedzieć, że sezon 1982/1983 zakończył na trzeciej lokacie.

Historyczny przełom dla Radomia nastąpił w rozgrywkach 2. ligi sezonu 1983/1984. Wówczas niemalże od początku sezonu Radomiak przewodził w tabeli 2. ligi. "Warchoły", jak burza szli przez cały sezon, a na koniec zdobyli mistrzostwo 2. ligi. W tamtym czasie był to największy sukces klubu w historii. Wcześniej Radomiak mógł się pochwalić dojściem do 1/8 finału Pucharu Polski.

Początki w elicie

Potencjał Radomiaka został szybko zweryfikowany na szczeblu 1. ligi. Kibice w Radomiu nie cieszyli się długo z pierwszego awansu do Ekstraklasy. Radomiak w konfrontacji z najlepszymi drużynami w Polsce znacznie odstawał, a w 30 meczach zanotował 8 zwycięstw, 9 remisów i 13 porażek. Gorszym zespołem w 1. lidze wówczas okazała się tylko Wisła Kraków. Było to marne pocieszenie, bo Radomiak podzielił los "Białej Gwiazdy" i spadł do 2. ligi. Tam rywalizował do 1989 roku - później było jeszcze gorzej, bo "Warchoły" spadli aż do rozgrywek trzecioligowych.

Radomiak w XXI wieku

Radomiak obecne stulecie zaczął na szczeblu 3. ligi, ale później spadł do 4. ligi. Klub ten w latach 2004-2006 awansował na zaplecze Ekstraklasy, ale w kolejnych sezonach znów przytrafił się kryzys, który skutkował spadkiem do ligi okręgowej (sezon 2008/2009). Kolejne trzy sezony "Zieloni" rywalizowali w 4. lidze, a więc byli daleko od najlepszych klubów w Polsce. Tak było do 2019 roku, kiedy to Radomiak uzyskał kwalifikacje do 1. ligi tj. drugiego szczebla rozgrywkowego w Polsce.

Kiedy to Radomiak znajdował się w niższych ligach w sezonie 2006/2007 jako drużyna trzecioligowa doszedł do 1/4 finału Pucharu Polski. Tym samym osiągnął najlepszy wynik na szczeblu krajowego pucharu.

Powrót po 36 latach

Radomiak już w sezonie 2019/2020 był bliski wywalczenia awansu do Ekstraklasy. Wówczas "Zieloni" zajęli czwarte miejsce w rundzie zasadniczej, które wiązało się z grą w barażu. Tam w półfinale Radomiak pokonał Miedź Legnicę, ale w ostatecznym boju o Ekstraklasę uległ Warcie Poznań.

W kolejnym sezonie Radomianie nie czekali na baraż, żeby znaleźć się w Ekstraklasie. Podopieczni Dariusza Banasika zdobyli mistrzostwo Fortuna 1. ligi. Radomiak w 34 kolejkach odniósł 20 zwycięstw, 8 remisów i 6 porażek. Klub ten wyprzedził o trzy punkty Termalicę Nieciecza, która również uzyskała bezpośredni awans do polskiej elity.

Radomiak tym samym wrócił do Ekstraklasy po 36 latach przerwy. Dla "Zielonych" to drugi sezon, kiedy to mogą walczyć o tytuł Mistrzów Polski. Drużyna była jedną z rewelacji rozgrywek, ostatecznie kończąc rywalizację na siódmym miejscu w tabeli. W trakcie sezonu klubowe władze zdecydowały się na pożegnanie z trenerem Dariuszem Banasikiem, którego na stanowisku tym zastąpił Mariusz Lewandowski.

Były reprezentant Polski wytrwał na tym stanowisku do kwietnia 2023 roku. Wówczas władze klubu postanowiły na dokonanie kolejnej zmiany, tym razem zatrudniając Rumuna Constantina Galcę.

Derby

W Radomiu odbywają się derby miasta pomiędzy Radomiakiem a Bronią Radom. Dotychczas zostało rozegranych 69 takich spotkań. Lepszy bilans zwycięstw notuje Radomiak, który wygrał 30 spotkań derbowych. W pozostałych pojedynkach 19 razy padał remis, a 20-krotnie zwyciężała Broń Radom.