Rigobert Song

Rigobert Song to zasłużony piłkarz dla Kamerunu, który rozpoczął karierę również jako trener. Song w przeszłości grywał w znanych klubach europejskich, a w swoim dorobku ma ponad 100 meczów dla reprezentacji swojego kraju. Rigobert Song aktualnie jest selekcjonerem Kamerunu.

Rigobert Song – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoRigobert Song Bahanag
Data urodzenia1 lipca 1976
Miejsce urodzenia Nkenglicock
NarodowośćKamerun
Aktualny klubReprezentacja Kamerunu
Wzrost1,83 m

Rigobert Song – początki kariery

To przykład trenera, który w przeszłości miał bogatą karierę piłkarską. W 1994 roku Rigobert Song trafił do francuskiego FC Metz. Tam wypłynął na szerokie wody piłki nożnej. Rosły Kameruńczyk dla Metz rozegrał 123 mecze. Wówczas zaczęły interesować się nim coraz bardziej znane kluby. Na sezon Rigobert Song trafił do włoskiej Salernitany, by następnie przenieść się do Liverpoolu. Song dla The Reds w ciągu roku rozegrał 34 mecze. Po sezonie został sprzedany do West Ham United. W czasie kontraktu z Młotami był na krótko wypożyczony do FC Koeln.

Jako piłkarz Rigobert Song święcił wielkie triumfy. W barwach FC Metz zwyciężył w Pucharze Francji, a jako zawodnik Liverpoolu triumfował w Pucharze UEFA. W kolejnych latach kariery reprezentował Galatasaray SK. Tam dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Turcji, a także krajowy puchar, jako zawodnik Galatasaray SK i Trabzonspor.

W przypadku Rigoberta Songa mówimy o ciekawej karierze nie tylko w klubie, ale i reprezentacji. To w końcu były kapitan Kamerunu, których w latach 1993-2010 rozegrał dla tego kraju 137 meczów. Rigobert Song jako zawodnik dwukrotnie zwyciężał Puchar Narodów Afryki w 2000 i 2002 roku. 

Rigobert Song w 2010 roku oficjalnie zakończył karierę piłkarską. Wówczas występował w tureckim Trabzonspor. To spokrewniona postać z innym piłkarzem, Alexem Songiem, który jest bratankiem dla Rigoberta.

W przeciwieństwie do większośc trenerów Rigobert Song po zawieszeniu butów na kołku nie śpieszył się do pracy szkoleniowca. Dopiero kilka lat później jego nazwisko zaczęło pojawiać się wśród trenerów. W 2015 roku był blisko objęcia reprezentacji Czadu, ale rozmowy spaliły na panewce. Rok później objął reprezentację Kamerunu A, która składała się z zawodników występujących w rodzimej lidze. W ten sposób na poważnie rozpoczął on swoją przygodę z trenowaniem.

Rigobert Song – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
reprezentacja Czadu1 października 201511 listopada 2015
reprezentacja Kamerunu14 stycznia 20184 lutego 2018
reprezentacja Kamerunu1 marca 2022

Kamerun

Kiedy Rigobert Song prowadził jedną z reprezentacji Kamerunu musiał na dłuższy czas rozstać się z futbolem. Wszystko przez kłopoty zdrowotne. Do pracy powrócił w 2017 roku. Wówczas zajmował się młodzieżowymi drużynami Kamerunu. Tam nie notował wielkich sukcesów, ale jego autorytet budował renomę reprezentacji. W 2018 roku awansował na funkcję selekcjonera drużyny U-23. W Kamerunie to bezpośrednie zaplecze dla pierwszej reprezentacji. Rigobert Song w roli trenera U-23 pracował przez cztery kolejne lata. Następnie przejął pierwszy zespół w Kamerunie.

Rigobert Song niespodziewanie zastąpił Toniego Conceição. Ten portugalski selekcjoner pracował z Kamerunem od 2019 roku. To pod jego wodzą reprezentacja ta awansowała na turniej Mistrzostw Świata 2022. Rigobert Song nie brał udziału w kwalifikacjach, a mimo to będzie mógł poprowadzić drużynę na mundialu. Toni Conceição został zwolniony po Pucharze Narodów Afryki, kiedy to Kamerun zajął trzecie miejsce. W kraju uznano, że lepszym selekcjonerem będzie Rigobert Song, który od kilku lat pracował z młodzieżowymi drużynami Kamerunu.

Dla Rigoberta Songa to duża szansa występu na Mistrzostwach Świata w roli trenera. Do tej pory Kameruńczyk był na trzech mundialach: w USA, Francji i Korei i Japonii. Wówczas reprezentował barwy Kamerunu jako zawodnik. Tym razem wcieli się w inną rolę. Wydaje się, że doświadczenie piłkarskie może mu pozwolić lepiej przygotować drużynę na turniej w Katarze. Na MŚ 2022 Kamerun zagra w grupie G przeciwko Brazylii, Serbii i Szwajcarii.

Jako zawodnik Rigobert Song mógł przyglądać się z bliska pracy takich trenerów jak chociażby Gerard Houlier, z którym triumfował w Pucharze UEFA. 

Rigobert Song – aktualności