El. MŚ: Planowy triumf Canarinhos

Douglas Costa

W ostatnim meczu czwartej kolejki eliminacji do Mistrzostw Świata Rosja 2018 w strefie CONMEBOL, Brazylia pewnie pokonała Peru 3:0 (1:0). Bramki dla zespołu w kanarkowych koszulkach zdobyli Douglas Costa, Renato Augusto i Filipe Luis.

W czwartej minucie dość przypadkowo przed świetną okazją stanęli Peruwiańczycy – piłka odbita od Williana trafiła do Guerrero, który urwał się Mirandzie, po czym strzelił jednak w środek bramki, ułatwiając interwencję Alissonowi.

W 22. minucie prowadzenie objęli Canarinhos – z prawej strony pola karnego płaską centrę posłał Willian, a z najbliższej odległości do siatki wepchnął ją Douglas Costa. Niecały kwadrans później zawodnik Chelsea mógł zapisać na swoim koncie drugą asystę, ale ładne uderzenie z powietrza Neymara poszybowało nad bramką gości.

Sześć minut przed końcem pierwszej połowy o sporym szczęściu mówić mógł Penny – kiedy wszyscy spodziewali się dośrodkowania z rzutu wolnego, Douglas Costa postanowił uderzyć piłkę bezpośrednio na bramkę z dosyć trudnej pozycji. Zawodnik Bayernu fantastycznie zakręcił futbolówkę, ale tym razem w sukurs bramkarzowi z Peru przyszedł słupek.

W końcówce pierwszej połowy piłka po strzale Neymara z przewrotki, przeleciała tuż nad poprzeczką peruwiańskiej bramki. Jak się później okazało gol i tak nie zostałby uznany, albowiem arbiter liniowy (niesłusznie) podniósł chorągiewke sygnalizując pozycję spaloną. Już w doliczonym czasie gry okazję mieli jeszcze przyjezdni, ale próbę Farfana z 19 metrów sparował Alisson.

W 54. minucie Peru wyprowadziło szybką kontrę, którą strzałem z przewrotki z niewielkiej odległości zakończył Cueva, jednak trafił w dobrze ustawionego Alissona. Canarinhos odpowiedzieli momentalnie próbą Williana z dystansu, ale płaski strzał zawodnika Chelsea sparował do boku Penny.

Peruwiański bramkarz nie miał już jednak nic do powiedzenia minutę później – Douglas Costa zakręcił obrońcami, po czym wystawił piłkę do Renato Augusto, a ten strzałem po ziemi z 17 metrów podwoił prowadzenie Brazylijczyków. W 67. minucie piłka ponownie zatrzepotała w siatce gości, ale tym razem trafienie Neymara nie zostało zaliczone z powodu spalonego.

Dziesięć minut później już nic nie przeszkodziło Canarinhos w zdobyciu trzeciego gola – Douglas Costa ściął z lewego skrzydła do środka, uderzenie zawodnika Bayernu odbił Penny, a ze skuteczną dobitką pospieszył Filipe Luis.

Podopieczni trenera Dungi zanotowali dziś drugie zwycięstwo w eliminacjach, co pozwoliło im wskoczyć na trzecią lokatę z dwoma punktami straty do Urugwaju i pięcioma do liderującego Ekwadoru. Peru z trzema oczkami na koncie jest przedostatnie.

Brazylia – Peru 3:0 (1:0)
1:0 Douglas Costa 22′
2:0 Renato Augusto 57′
3:0 Filipe Luis 77′