Zasady awansu z grupy na Euro

Francja - Niemcy
Francja - Niemcy PressFocus

W obecnej edycji Mistrzostw Europy po kolejny w historii udział biorą 24 zespoły. W wyniku losowania zostały podzielone na cztery grupy po sześć zespołów. W pierwszej części turnieju – fazie grupowej – rywalizują o awans do 1/8 finału. Miejsc jest 16. Jak wyglądają zasady awansu z grupy na Euro?

Euro 2020. Zasady wyjścia z grupy

Zasady wyjścia z grupy na Euro 2020 zostały skomplikowane w porównaniu z poprzednimi turniejami finałowymi. Jest to oczywiście związane z powiększeniem liczby drużyn uczestniczących w mistrzostwach do 24 przed pięcioma laty. Zespoły o awans rywalizują w fazie grupowej, w której rywalizują systemem każdy z każdym z trzema swoimi grupowymi rywalami.

Ile drużyn awansuje z każdej grupy? Pewne awansu mogą być po dwie najlepsze drużyny z każdej z sześciu grup. To jednak nie wszystko, bowiem w 1/8 finału do zagospodarowania pozostają jeszcze cztery miejsca. Podczas Euro 2020 zajmą je najlepsze drużyny z trzecich miejsc w poszczególnych grupach.

O tym które cztery z sześciu drużyn zapewni sobie w ten sposób awans zadecyduje liczba zdobytych przez nich punktów, a w dalszej kolejności: bilans bramkowy, liczba zdobytych bramek, liczba zwycięstw, niższa liczba punktów dyscyplinarnych, a w ostateczności miejsce w rankingu z eliminacji do turnieju.

Sprawdź także: Walka o wyjście z grupy. Przed nami trzecia kolejka fazy grupowej Euro 2020. Analiza szans na awans

Czytaj także:

Komentarze