Leicester City

Leicester City

Premier League

Leicester City to angielski klub piłkarski występujący w Premier League. Przedstawiamy podstawowe informacje, statystyki, aktualny skład i najświeższe wiadomości na temat Lisów.

Leicester City – podstawowe informacje

Rok założenia: 1884

Przydomek: Lisy

Barwy: niebiesko-żółto-białe

Adres:
Filbert Way, Leicester, LE2 7FL

Fax:
0344 815 5000

Telefon:
0344 815 5000

Strona: :
www.lcfc.com

Prezes:
Aiyawatt Srivaddhanaprabha

Menedżer:
Brendan Rodgers

Pojemność:
32,261

Sukcesy Leicester City

Mistrzostwo Anglii:
1 tytuł

Zdobyty w 2016

Puchar Ligi:
3 tytuły

Zdobyte w 1964, 1997, 2000

Tarcza Wspólnoty:
2 tytuł

Zdobyty w 1971, 2021

Puchar Anglii:
1 tytuł

Zdobyty w 2021

Leicester City – terminarz i wyniki

Sprawdź terminarz Leicester City oraz wyniki w rozgrywkach klubowych.

Leicester City – skład i statystki piłkarzy

Sprawdź skład Leicester City i statystyki piłkarzy.

Najlepsi strzelcy Leicester City w Premier League

Zestawienie najlepszych strzelców Leicester City w rozgrywkach ligi angielskiej.

Leicester City – aktualności klubowe

Leicester City – historia klubu

Leicester City to klub z długą historią, ale przez wiele dekad anonimowy w Europie. Popularne Lisy, bo taki przydomek ma drużyna z centralnej części Anglii (w 1948 roku Lisa włączono do herbu) na krajowym podwórku odbierana była jako przeciętniak. Postrzeganie Leicester zmieniło się diametralnie, kiedy drużyna w sezonie 2015/16 wygrała Premier League. Mistrzostwo Anglii, które jest największym sukcesem zespołu występującego obecnie na King Power Stadium to największy sukces w historii klubu. The Foxes (Lisy) po triumfie w Premier League pokazały się z dobrej strony w rozgrywkach Ligi Mistrzów, dochodząc do ćwierćfinału tych zmagań.

Dzisiejszy zespół Leicester został utworzony w 1884 roku przez grupę uczniów ze Szkoły w Wigston i pierwotnie funkcjonował pod nazwą Leicester Fosse. W 1890 r. drużyna dołączyła do federacji zrzeszającej angielskie kluby, natomiast w kampanii 1991/92 w ówczesnej Midland Football League, czyli w połowie amatorskiej lidze. Po kilkunastu latach ekipa Leicester Fosse zadebiutowała w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii, a miało to miejsce w kampanii 1908/09. Pierwsza przygoda Lisów z tym szczeblem zmagań okazała się bardzo bolesna, bowiem zespół już po sezonie zanotował spadek.

Wicemistrzostwo i lawirowanie między ligami

Po wznowieniu rozgrywek po zakończeniu I wojny światowej to czas zmiany nazwy klubu. Od kampanii 1919/20 zespół funkcjonował już pod nazwą Leicester City Football Club w wyniku reformy spowodowanej uzyskaniem praw miejskich przez miasto. Po sześciu sezonach spędzonych na zapleczu angielskiej elity, Lisy powróciły do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Kampanie 1927/28 oraz 1928/29 były niezwykle udane dla Leicester i jak się później okazało, okraszone najważniejszymi sukcesami na bardzo długi czas. W swoim czwartym sezonie w elicie Leicester City zajęło trzecie miejsce. Jeszcze lepsza była następna kampania, w której Lisy zostały wicemistrzami Anglii. Wówczas Leicester straciło tylko “oczko” do triumfatorów – Sheffield Wednesday. Duet Arthur Chandler (34 gole) i Ernie Hine (32 trafienia) poprowadzili swój zespół do tego osiągnięcia. W ostatnim sezonie przed wybuchem II wojny światowej Listy ponownie zostały zdegradowane na zaplecze angielskich zmagań.

Stracone szanse i nieoczekiwane trofeum

Leicester City jak dotąd zapisało się na niechlubnych kartach historii rozgrywek o Puchar Anglii. Drużyna ze środkowej części kraju czterokrotnie grała w decydującym starciu o zdobycie trofeum i za każdym razem schodziła z murawy pokonana. W kampanii 1948/49 (kiedy występowała na zapleczu ligi angielskiej) Lisy uległy w finale Wolverhampton Wanderers 1:3. 

Później, jeszcze w latach 60. XX w. Leicester City musiało przełknąć gorycz porażki jeszcze trzykrotnie. W tej dekadzie klub bez powodzenia zadebiutował na zagranicznej arenie w Pucharze Zdobywców Pucharów. W 1971 roku Lisy skorzystały z zaproszenia do udziału w meczu o Tarczę Wspólnoty i pokonały w nim słynny Liverpool FC 1:0.

Premier League, historyczny tytuł i gra w Europie

Leicester City zadebiutowało w Premier League w kampanii 1994/95, ale po raz pierwszy na dłużej zagościło w niej w latach 1996-2002. W lidze drużyna zajmowała miejsca w środku stawki, ale w tym czasie dwukrotnie sięgnęła po Puchar Ligi angielskiej. W kolejnych sezonach Lisy grały ponownie na zapleczu, a w kampanii 2008/09 nawet na trzecim poziomie rozgrywkowym w Anglii. W 2010 roku klub przejął tajski miliarder, właściciel sklepów wolnocłowych King Power. Do Premier League drużyna awansowała ponownie po sezonie 2013/2014 i już w drugim sezonie po powrocie zadziwiła nie tylko całą Anglię, ale fanów futbolu na całym świecie.

W kampanii 2015/2016 Leicester City wywalczyło pierwsze w historii klubu mistrzostwo kraju. Lisy wyprzedziły o 10 punktów Arsenal FC, a do triumfu poprowadzili Lisy Jamie Vardy – strzelec 24 goli (król strzelców ligi) oraz Riyad Mahrez – autor 17 trafień. W szerokim składzie Lisów był wówczas Polak – Marcin Wasilewski, który rozegrał wówczas 9 meczów w lidze i strzelił jedną bramkę. Łącznie popularny Wasyl rozegrał dla Leicester 77 meczów i strzelił dwie bramki w latach 2013-2017. W 2016 roku graczem Lisów został natomiast Bartosz Kapustka, ale rozegrał on jedynie trzy mecze w Pucharze kraju, a następnie w kolejnych sezonach był wypożyczany do innych drużyn.

Leicester City bardzo udanie wypadło w swoim jedynym udziale w rozgrywkach Ligi Mistrzów w kampanii 2016/2017. Lisy wygrały fazę grupową z 13 punktami, wyprzedzając FC Porto, FC Kopenhagę i Club Brugge. Następnie w 1/8 finału Leicester wyeliminowało Sevillę. Przeszkodą nie do przejścia okazało się dopiero Atletico Madryt w ćwierćfinale zmagań.

W sezonie 2020/21 klub sięgnął po pierwszy w swojej historii Puchar Anglii.

Leicester City – właściciele

Tajska rodzina Srivaddhanaprabha jest właścicielem 100 procent akcji Leicester City za pośrednictwem ich firmy King Power International Group. Aiyawatt Srivaddhanaprabha ma 55 procent udziałów, Aimon Srivaddhanaprabha 15 procent, a Voramas, Apichet i Aroonroong po 10 procent. Aiyawatt zastąpił na stanowisku prezesa ojca, który zginął w katatrofie helikoptera w 2018 roku nieopodal King Power Stadium.

Członek zarząduRola
Aiyawatt SrivaddhanaprabhaPrezes
Apichet SrivaddhanaprabhaWiceprezes
Susan WhelanDyrektor generalny