Youri
Tielemans

Youri Tielemans to belgijski piłkarz występujący na pozycji środkowego pomocnika. Obecnie jest piłkarzem Aston Villi. Wcześniej cztery lata spędził jako zawodnik Leicester City, z którym sięgnął po Puchar Anglii i Tarczę Wspólnoty. Etatowy reprezentant Belgii.

Czytaj dalej…

8
IMAGO/VI ANP Sportx/Gerrit van Keulen
Imię i nazwisko Youri Tielemans
Data urodzenia 1997-05-07
Miejsce urodzenia Sint-Pieters-Leeuw
Narodowość Belgia
Aktualny klub Aston Villa
Pozycja środkowy pomocnik
Waga 72 kg
Wzrost 176 cm

Youri Tielemans – kariera

Youri Tielemans jest wychowankiem belgijskiego Anderlechtu. Jego kariera w ojczyźnie przebiegała wzorcowo. Środkowy pomocnik harmonijnie awansował do kolejnych roczników, podpisując swój pierwszy zawodowy kontrakt już w wieku 16 lat. Z klubem z Brukseli zdobył dwa mistrzostwa kraju, w 2017 roku zostając najlepszym zawodnikiem ligi. W wieku 16 lat i 148 dni został też najmłodszym Belgiem, który wystąpił w rozgrywkach Ligi Mistrzów.

Po sezonie 2016/2017 parol na pomocnika zagięło AS Monaco. Klub z Księstwa zapłacił za niego 25 milionów euro, a ten kontynuował występy na świetnym poziomie. Po półtora roku po Tielemansa zgłosiło się Leicester City. Pierwsze pół sezonu Belg spędził na King Power Stadium na zasadzie wypożyczenia, ale szybko przekonał do siebie włodarzy klubu. Latem zapłacono za niego aż 45 milionów euro.

W zespole Leicester City Tielemans odpowiada za przebieg większości akcji ofensywnych. Z klubem sięgnął po dwa trofea: Puchar Anglii z 2021 roku (jest autorem jedynego trafienia w wielkim finale), a także Tarczę Wspólnoty. Na King Power Stadium występował do końca sezonu 2022/23. Latem przeniósł się na zasadzie wolnego transferu do Aston Villi.

Pomocnik zadebiutował w reprezentacji Belgii w 2016 roku i teraz jest etatowym kadrowiczem. Z Czerwonymi Diabłami wziął udział w trzech wielkich imprezach, a jego największym międzynarodowym sukcesem jest brązowy medal z Mundialu w Rosji.

Youri Tielemans – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Youri Tielemans?

Youri Tielemans rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 8.

W jakich klubach grał Youri Tielemans?

Youri Tielemans w trakcie swojej kariery grał w klubach: Anderlecht Bruksela, AS Monaco, Leicester City i Aston Villa.