Tomas
Pekhart

Tomas Pekhart to czeski piłkarz występujący na pozycji napastnika. W styczniu 2023 roku ponownie związał się z Legią Warszawa. W sezonie 2020/2021 zdobył koronę króla strzelców Ekstraklasy. Regularny reprezentant Czech.

Czytaj dalej…

7
IMAGO/Mikołaj Barbanell
Imię i nazwisko Tomas Pekhart
Data urodzenia 1989-05-26
Miejsce urodzenia Susice
Narodowość Czechy
Aktualny klub Legia Warszawa
Pozycja środkowy napastnik
Waga 194 kg
Wzrost 91 cm

Tomas Pekhart – kariera

Do seniorskiej piłki Tomas Pekhart dorastał w młodzieżowych drużynach Tottenhamu, dokąd trafił z rodzimej Slavii. Z angielskim klubem związany był w sumie do 2010 roku – w międzyczasie wypożyczony do Southampton, gdzie grał na poziomie Championship. W styczniu 2010 roku po definitywnym transferze za 800 tysięcy euro zasilił szeregi FK Jablonec. W Czechach nie pozostał jednak na długo. W 2011 roku za kwotę dwóch milionów euro pozyskało go Nurnberg. W Niemczech grał w sumie do 2016 roku, notując łącznie 14 goli w 89 występach w Bundeslidze.

Czeski napastnik reprezentował również barwy greckiego AEK Ateny, izrealskiego Hapoelu Beer Szewa i hiszpańskiego Las Palmas. Na początku 2020 po Pekharta sięgnęła Legia Warszawa, co szybko okazało się strzałem w dziesiątkę. Czech jest prawdziwym lisem pola karnego, a jego umiejętności świetnie sprawdziły się w drużynie prowadzonej przez Czesława Michniewicza. W sezonie 2020/2021 Pekhart strzelił 22 bramki i został królem strzelców Ekstraklasy. Wojskowi ten sezon przypieczętowali mistrzowskim tytułem.

Latem 2022 roku Pekhart opuścił Legię po wygaśnięciu kontraktu. Związał się z tureckim Gaziantepem, lecz w nowej drużynie wytrzymał zaledwie cztery miesiące. Pod koniec roku poszukiwał pracodawcy, a w styczniu 2023 roku ponownie podpisał umowę z klubem ze stolicy Polski.

W seniorskiej reprezentacji Czech Pekhart zadebiutował w 2010 roku. W latach 2013-2020 selekcjonerzy konsekwentnie go pomijali, lecz dzięki świetnej skuteczności w Legii Warszawa ponownie trafił do drużyny narodowej.

Tomas Pekhart – aktualności

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Tomas Pekhart?

Tomas Pekhart rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 7.

W jakich klubach grał Tomas Pekhart?

Tomas Pekhart w trakcie swojej kariery grał w klubach: Slavia Praga, Tottenham Hotspur, Southampton FC, FK Jablonec, Sparta Praga, FC Nuernberg, FC Ingolstadt, AEK Ateny, Hapoel Beer-Szewa, UD Las Palmas, Legia Warszawa i Gaziantep FK.