Ipswich Town

Ipswich Town

Inne Ligi

Ipswich Town to klub, który dziś występuje w niższych klasach rozgrywkowych. W Anglii to jednak znana marka, która niegdyś odgrywała istotną rolę na Wyspach. Ba, Ipswich Town liczyło się też w rozgrywkach europejskich. W klubie tym pracował m.in. legendarny sir Bobby Robson.

Ipswich Town – podstawowe informacje

Rok założenia: 1878

Przydomek: The Blues, The Tractor Boys

Barwy: niebiesko-białe

Adres:
IP1 2DA Ipswich, England

Fax:
01473 400 040

Telefon:
01473 400 500

Strona: :
www.itfc.co.uk

Prezes:
Marcus Evans

Menedżer:
Marcus Evans

Stadion:
Portman Road

Pojemność:
30 311

Ipswich Town – sukcesy

Mistrzostwo Anglii:
1 tytuł

Zdobyte w 1962

Puchar Anglii:
1 tytuł

Zdobyte w 1978

Puchar UEFA:
1 tytuł

Zdobyte w 1981

Ipswich Town – początki klubu

Pierwsze wzmianki o Ipswich Town pojawiają się z 1878 roku. To wtedy w mieście Ipswich została założona amatorska drużyna piłkarska. Po dekadzie klub ten połączył się z drużyną rugby i w wyniku tej fuzji powstał Ipswich Town Football Club. Przez kolejne lata drużyna ta była lokalnym hegemonem. W 1936 roku Ipswich Town stał się zawodowym klubem, a dwa lata później dołączył do profesjonalnej ligi Football League. Do 1954 roku Ipswich występowało w trzeciej dywizji, a następnie zaczęło piąć się w górę.

W 1961 roku Ipswich pierwszy raz zadebiutowało na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Anglii. Co niesamowite, już w pierwszym sezonie w angielskiej ekstraklasie Ipswich wywalczyło mistrzostwo kraju. To największy sukces tego klubu w angielskim futbolu. Poza tym The Tractor Boys triumfowali też w Pucharze Anglii i Pucharze UEFA.

Piłkarzy Ipswich Town określa się mianem The Tractor Boys, Blues lub Town. Od 1884 roku Ipswich mecze domowe rozgrywa na stadionie Portman Road. Obiekt ten może pomieścić 30 tysięcy widzów. Klubowe barwy to niebieski i pomarańczowy.

Mistrzostwo kraju

W 1955 roku menedżerem Ipswich Town został Alf Ramsey, który awansował z tym klubem do najwyższej klasy rozgrywkowej, a później wygrał mistrzostwo Anglii. Alf Ramsey pracował w Ipswich do 1963 roku, by następnie odejść do reprezentacji kraju. To właśnie pod jego wodzą “Synowie Albionu” triumfowali na mundialu w 1966 roku.

Dla Ipswich Town sezon 1961/1962 był o tyle wyjątkowy, że był to ich pierwszy występ w angielskiej ekstraklasie. The Tractor Boys jako beniaminek sięgnął wówczas po mistrzostwo wyprzedzając w tabeli Burnley, Tottenham i Everton. To też otworzyło szansę na pierwszy występ w europejskich pucharach.

Ipswich w Europie

Pierwsza przygoda z międzynarodowymi rozgrywkami dla Ipswich nie była udana. Już na etapie 1/8 finału podopieczni Alfa Ramseya zostali wyeliminowani przez AC Milan. Znacznie lepiej Ipswich zaprezentowało się w kolejnym występie w sezonie 1973/1974. Wówczas trenerem The Tractor Boys był już sir Bobby Robson. To wtedy w Pucharze UEFA Ipswich pokonało m.in. Real Madryt i Lazio Rzym. Ostatecznie zatrzymało się na etapie ćwierćfinału.

W czasach trenera Robsona Ipswich Town sięgnął po kolejny historyczny triumf. Rok 1981 był podwójnie udany, ponieważ wtedy The Tractor Boys zwyciężyli rozgrywki FA Cup i Pucharu UEFA. W europejskich zmaganiach Ipswich Town zostawiło za plecami takie ekipy jak Widzew Łódź, AS Saint-Étienne, FC Köln i AZ Alkmaar.

Bobby Robson to menedżer Ipswich, który prowadził ten klub w największej ilości spotkań. Pod jego wodzą The Tractor Boys rozegrali 709 spotkań. Najdłużej pracującym trenerem w Ipswich był Scott Duncan, który prowadził ten klub w latach 1937 – 1955.

Ostatni raz Ipswich występowało w europejskich rozgrywkach w sezonie 2002/2003. Wówczas odpadło w 2. rundzie po porażce ze Slovanem Liberec. We wcześniejszych latach Ipswich w Europie konfrontowało się z najlepszymi drużynami takimi jak AC Milan, AS Roma, Real Madryt, Inter Mediolan i FC Barcelona.

Czasy teraźniejsze

W 2021 roku amerykańska grupa inwestycyjna Gamechanger 20 Limited nabyła pakiet większościowy w klubie. Nowy inwestor to nowe nadzieje dla kibiców Ipswich Town. Aktualnie drużyna ta może tylko pomarzyć o sukcesach z przeszłości. Klub z Ipswich regularnie występuje w niższych ligach. W chwili obecnej gra w League One, co stanowi trzeci poziom rozgrywkowy w Anglii.

Derby

Dla Ipswich Town największym rywalem jest Norwich City. Mecze pomiędzy tymi klubami określane są jako derby Anglii Wschodniej (inny przydomek to Old Farm derby). Pierwsze derby na linii Ipswich – Norwich odbyły się już w 1902 roku. Najwięcej goli (9) w spotkaniach derbowych zdobył John Wark, który występował w Ipswich Town.

Ipswich Town – wyniki i terminarz

Ipswich Town – skład

Ipswich Town – strzelcy