stadium-image
IMAGO/Nigel Keene Na zdjęciu: Portman Road
Ipswich Town

Ipswich Town

Inne Ligi
Rok założenia: 1878
Przydomek: The Blues
Barwy: biało-niebiesko-czerwone
Prezes: Mike O'Leary
Trener: Kieran McKenna
Strona: itfc.co.uk
Stadion: Portman Road
Pojemność: 29673
Adres: Portman Road, IP1 2DA Ipswich

Następny mecz

Plymouth

Championship |

2 marca 2024

16:00

Ipswich
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 25 lutego 2024 01:55.

Ipswich Town - piłkarze

Sukcesy

Puchar Anglii

1 raz

Zdobyty w 1978

Puchar UEFA

1 raz

Zdobyty w 1981

Newsy

Ipswich Town – terminarz i wyniki

Ipswich Town – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Ipswich Town w Championship

Ipswich Town – transfery

Ipswich Town to klub, który dziś występuje w niższych klasach rozgrywkowych. W Anglii to jednak znana marka, która niegdyś odgrywała istotną rolę na Wyspach. Ba, Ipswich Town liczyło się też w rozgrywkach europejskich. W klubie tym pracował m.in. legendarny sir Bobby Robson.

Ipswich Town - początki klubu

Pierwsze wzmianki o Ipswich Town pojawiają się z 1878 roku. To wtedy w mieście Ipswich została założona amatorska drużyna piłkarska. Po dekadzie klub ten połączył się z drużyną rugby i w wyniku tej fuzji powstał Ipswich Town Football Club. Przez kolejne lata drużyna ta była lokalnym hegemonem. W 1936 roku Ipswich Town stał się zawodowym klubem, a dwa lata później dołączył do profesjonalnej ligi Football League. Do 1954 roku Ipswich występowało w trzeciej dywizji, a następnie zaczęło piąć się w górę.

W 1961 roku Ipswich pierwszy raz zadebiutowało na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Anglii. Co niesamowite, już w pierwszym sezonie w angielskiej ekstraklasie Ipswich wywalczyło mistrzostwo kraju. To największy sukces tego klubu w angielskim futbolu. Poza tym The Tractor Boys triumfowali też w Pucharze Anglii i Pucharze UEFA.

Piłkarzy Ipswich Town określa się mianem The Tractor Boys, Blues lub Town. Od 1884 roku Ipswich mecze domowe rozgrywa na stadionie Portman Road. Obiekt ten może pomieścić 30 tysięcy widzów. Klubowe barwy to niebieski i pomarańczowy.

Mistrzostwo kraju

W 1955 roku menedżerem Ipswich Town został Alf Ramsey, który awansował z tym klubem do najwyższej klasy rozgrywkowej, a później wygrał mistrzostwo Anglii. Alf Ramsey pracował w Ipswich do 1963 roku, by następnie odejść do reprezentacji kraju. To właśnie pod jego wodzą "Synowie Albionu" triumfowali na mundialu w 1966 roku.

Dla Ipswich Town sezon 1961/1962 był o tyle wyjątkowy, że był to ich pierwszy występ w angielskiej ekstraklasie. The Tractor Boys jako beniaminek sięgnął wówczas po mistrzostwo wyprzedzając w tabeli Burnley, Tottenham i Everton. To też otworzyło szansę na pierwszy występ w europejskich pucharach.

Ipswich w Europie

Pierwsza przygoda z międzynarodowymi rozgrywkami dla Ipswich nie była udana. Już na etapie 1/8 finału podopieczni Alfa Ramseya zostali wyeliminowani przez AC Milan. Znacznie lepiej Ipswich zaprezentowało się w kolejnym występie w sezonie 1973/1974. Wówczas trenerem The Tractor Boys był już sir Bobby Robson. To wtedy w Pucharze UEFA Ipswich pokonało m.in. Real Madryt i Lazio Rzym. Ostatecznie zatrzymało się na etapie ćwierćfinału.

W czasach trenera Robsona Ipswich Town sięgnął po kolejny historyczny triumf. Rok 1981 był podwójnie udany, ponieważ wtedy The Tractor Boys zwyciężyli rozgrywki FA Cup i Pucharu UEFA. W europejskich zmaganiach Ipswich Town zostawiło za plecami takie ekipy jak Widzew Łódź, AS Saint-Étienne, FC Köln i AZ Alkmaar.

Bobby Robson to menedżer Ipswich, który prowadził ten klub w największej ilości spotkań. Pod jego wodzą The Tractor Boys rozegrali 709 spotkań. Najdłużej pracującym trenerem w Ipswich był Scott Duncan, który prowadził ten klub w latach 1937 - 1955.

Ostatni raz Ipswich występowało w europejskich rozgrywkach w sezonie 2002/2003. Wówczas odpadło w 2. rundzie po porażce ze Slovanem Liberec. We wcześniejszych latach Ipswich w Europie konfrontowało się z najlepszymi drużynami takimi jak AC Milan, AS Roma, Real Madryt, Inter Mediolan i FC Barcelona.

Derby

Dla Ipswich Town największym rywalem jest Norwich City. Mecze pomiędzy tymi klubami określane są jako derby Anglii Wschodniej (inny przydomek to Old Farm derby). Pierwsze derby na linii Ipswich - Norwich odbyły się już w 1902 roku. Najwięcej goli (9) w spotkaniach derbowych zdobył John Wark, który występował w Ipswich Town.