Gianni Infantino

Gianni Infantino członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a od 2016 roku prezydent największej federacji piłkarskiej na świecie – FIFA.

fot. PressFocus

Gianni Infantino – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoGianni Infantino
Data urodzenia23 marca 1970 roku
Miejsce urodzenia Brig
NarodowośćSzwajcaria
Miejsce pracyFIFA
Stanowiskoprezydent

Gianni Infantino – prezydent FIFA

Gianni Infantino był pracownikiem UEFA od 2000 roku. Zaczynał jako kierownik działu, ale szybko awansował, by ostatecznie w 2009 roku zostać sekretarzem generalnym federacji.

To Włoch nadzorował rozszerzenie Euro 2016 do 24 drużyn, brał też udział w stworzeniu Ligi Narodów, a także mistrzostw Europy rozgrywanych w wielu krajach jednocześnie (Euro 2021).

Jednocześnie Infantino był członkiem Komitetu ds. Reform FIFA. Gdy w grudniu 2015 roku FIFA zawiesiła ówczesnego prezydenta, Seppa Blattera, Infantino zgłosił swoją kandydaturę. Ostatecznie w lutym kolejnego roku wygrał wybory na okres trzech lat. Teraz trwa jego druga kadencja, a jest ona równie kontrowersyjna, jak pierwsza. Największym cieniem kładzie się na niej organizacja Mistrzostw Świata w Katarze, gdzie przy budowie stadionów życie straciło mnóstwo pracowników. Do tego dochodziła kwestia walki o prawa kobiet czy osób niewyznających religii muzułmańskiej. To również za kadencji Infantino znacznie zwiększyła się liczba oficjalnych spotkań, zarówno klubowych, jak i reprezentacyjnych. Zawodowi piłkarze regularnie optują o zmniejszenie tej liczby, by uniknąć niepotrzebnych kontuzji czy wycieńczenia psychicznego, ale FIFA zdaje się puszczać te wnioski mimo uszu.

Prywatnie Infantino jest kibicem włoskiego Interu Mediolan.

Gianni Infantino – aktualności