Fernando Santos

Fernando Santos to doświadczony portugalski trener, który w swoim dorobku ma pracę w klubach, jak i reprezentacjach. W ostatnich latach prowadził natomiast kadrą Portugalii, z którą odniósł wielki sukces w postaci Mistrzostwa Europy. To największe osiągnięcie w karierze Santosa, ale nie jedyne trofeum, które ma w swoim CV. Na koncie ma również nieudany okres pracy z reprezentacją Polski.

Fernando Santos
fot. PressFocus

Fernando Santos – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoFernando Santos
Data urodzenia10 października 1954 roku
Miejsce urodzenia Lizbona
NarodowośćPortugalia
Aktualny zespółbrak
Wzrost1,82 m

Fernando Santos – początki kariery

Jako piłkarz Fernando Santos zaczynał swoją karierę w latach 70. poprzedniego wieku. Wówczas reprezentował barwy Estoril-Praia. Następnie przeniósł się do CS Maritimo, by powrócić do Estoril-Praia. Santos grywał na pozycji obrońcy, co później miało swoje odzwierciedlenie w trenerskiej karierze. Drużyny tego szkoleniowca zawsze imponowały pod względem defensywnym. Jako zawodnik nie osiągnął wielkich sukcesów. Co prawda był wychowankiem Benfiki Lizbona, ale w dorosłej drużynie nie miał okazji do występów.

Santos nie grywał na poziomie reprezentacyjnym. Można stwierdzić, że zdecydowanie miał lepszą karierę jako trener niż zawodnik. Podobnie możemy powiedzieć o innym portugalskim trenerze: Jose Mourinho.

W 1987 roku Fernando Santos zakończył piłkarską karierę. W tym samym roku został wcielony do sztabu trenerskiego Estoril Praia. Tam przez sezon pobierał trenerskie szlify, by następnie samodzielnie objąć funkcję pierwszego trenera. Po sześciu latach spędzonych w Estoril-Praia związał się z innym portugalskim klubem, Estrela da Amadora. To właśnie praca w tym zespole pozwoliła mu podpisać umowę z FC Porto.

FC Porto

Dla Fernando Santosa praca w FC Porto oznaczała konieczność sięgania po większe trofea. Do 1998 roku szkoleniowiec ten prowadził mniejsze kluby, w których nie było tak wielkiej presji na wynik. W FC Porto od Santosa oczekiwano przynajmniej mistrzostwa kraju. Nowy trener podołał temu wyzwaniu, bo już w pierwszym sezonie “Smoki” pod jego wodzą triumfowali w lidze portugalskiej. Co więcej, w kolejnych latach FC Porto zwyciężyło dwukrotnie Puchar Portugalii i Superpuchar.

Po sukcesie w FC Porto Fernando Santos zdecydował się na zmianę otoczenia. Portugalski trener przeniósł się do Grecji, gdzie pracował m.in. w AEK Ateny i Panathinaikos AO.

AEK Ateny

W Grecji, a więc AEK Ateny i Panathinaikos AO Fernando Santos nie osiągnął tak spektakularnych wyników, co w FC Porto. Tak naprawdę jego największym osiągnięciem był krajowy puchar wywalczony w barwach AEK. Było to w 2002 roku. Trzeba jednak oddać, że w roli trenera AEK wygrał aż 74% spotkań, co jest świetnym rezultatem. W 51 meczach odniósł 38 zwycięstw przy 8 porażkach.

Generalnie od pracy w FC Porto drużyny Fernando Santosa średnio wygrywały ponad 50% wszystkich meczów. To pokazuje, że szkoleniowiec ten cieszy się dużą skutecznością.

W kolejnych latach Santos pracował w Sportingu, Benfice i PAOK-u. Ze względu na duże uznanie w greckiej lidze w 2010 roku otrzymał propozycję prowadzenia tamtejszej reprezentacji. Fernando Santos przyjął ofertę, co oznaczało jego początki w roli selekcjonera.

Grecja

Fernando Santos szybko potwierdził się w roli selekcjonera. Jego podopieczni wywalczyli awans na Euro 2012. Co więcej, w trakcie tego turnieju wyszli z grupy, co w Grecji odebrano jako duży sukces. Santos kontynuował dobrą passę, bo wprowadził Greków również na turniej Mistrzostw Świata 2014. Tam ponownie grecka reprezentacja zdołała przebrnąć fazę grupową. W 1/8 finału odpadła po rzutach karnych przeciwko Kostaryce.

W ciągu czterech lat Fernando Santos poprowadził Grecję na dystansie 49 spotkań. Jego zawodnicy w tym czasie odnieśli 26 zwycięstw, 17 remisów i tylko 6 porażek.

Portugalia

Po nieudanym mundialu w 2014 roku reprezentacja Portugalii poszukiwała selekcjonera. Wybór padł na Fernando Santosa, który zbierał dobre recenzje za pracę w Grecji. Doświadczony szkoleniowiec wprowadził Portugalię na Euro 2016. Na turnieju we Francji jego podopieczni sięgnęli po Mistrzostwo Europy. W decydującym starciu Portugalia pokonała po dogrywce Francję 1:0. W karierze Fernando Santosa był to największy sukces. 

Rok później Portugalia udowodniła, że triumf na Euro nie był wypadkiem przy pracy. Ekipa dowodzona przez Fernando Santosa triumfowała w Lidze Narodów. Co prawda, drużynie tej zarzucano defensywny styl gry, ale ostatecznie realizowała swoje cele. Tym samym Fernando Santos mógł liczyć na przychylność włodarzy portugalskiej federacji.

Pracę z portugalską kadrą zakończył z końcem 2022 roku, tuż po finałach mistrzostw świata w Katarze. Udział w nich zakończyła na ćwierćfinale, w którym przegrała 0:1 z Marokiem.

Polska

24 stycznia 2023 roku Fernando Santos został selekcjonerem reprezentacji Polski, zastępując na tym stanowisku zwolnionego po mistrzostwach świata w Katarze Czesława Michniewicza. Przygoda z Biało-czerwonymi nie potrwała jednak długo, bowiem już we wrześniu pożegnał się ze stanowiskiem. Zaważyły na tym fatalne wyniki zespołu w eliminacjach Euro 2024. W pięciu rozegranych meczach reprezentacja Polski odniosła tylko dwa zwycięstwa i doznała dwóch porażek.

Fernando Santos – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Estoril Praia19 stycznia 19887 marca 1994
Estrela Amadora22 listopada 199430 czerwca 1998
FC Porto1 lipca 199813 czerwca 2001
AEK Ateny17 czerwca 20019 maja 2002
Panathinaikos Ateny1 lipca 200216 października 2002
Sporting Lizbona1 lipca 200330 czerwca 2004
AEK Ateny16 lipca 200413 maja 2006
Benfica Lizbona1 lipca 200620 sierpnia 2007
PAOK Saloniki3 września 200730 czerwca 2010
reprezentacja Grecji1 lipca 201030 czerwca 2014
reprezentacja Portugalii23 września 201431 grudnia 2022
reprezentacja Polski24 stycznia 202313 września 2023

Fernando Santos – aktualności