Luis
Suarez

Luis Suarez to urugwajski piłkarz. Występuje na pozycji napastnika. Jeden z najlepszych graczy swojego pokolenia. Obecnie piłkarz Gremio Porto Alegre. Etatowy reprezentant i najlepszy strzelec w historii Urugwaju.

Luis Suarez – kariera

Luis Suarez jest wychowankiem urugwajskiego Nacionalu. Już w wieku 18 lat wygrał z nim mistrzostwo kraju, po czym ruszył na podbój Starego Kontynentu. Przygodę na europejskich boiskach Suarez rozpoczął w lipcu 2006 roku od pobytu w holenderskim FC Groningen, które opuścił po roku na rzecz Ajaxu. W Amsterdamie pokazał swoje umiejętności strzelecki i zimą 2011 roku został zawodnikiem Liverpoolu. W zespole The Reds drużynowo zdobył jedynie Puchar Ligi Angielskiej, dlatego przeniósł się do Barcelony. Z Dumą Katalonii świętował między innymi triumf w Lidze Mistrzów oraz cztery tytuły mistrzowskie. Dla Blaugrany strzelił 195 bramek, zostając trzecim najlepszym strzelcem w historii klubu. Camp Nou opuścił we wrześniu 2020 roku, zresztą w niezbyt elegancki sposób. Niesławny zarząd Bartomeu uznał, że piłkarz nie zasługuje na tak wysokie wynagrodzenie i postawili mu ultimatum. Urugwajczyk został zawodnikiem bezpośredniego rywala, Atletico Madryt, któremu pomógł znacząco w zdobyciu mistrzostwa Hiszpanii. W ten sposób utarł nosa działaczom Dumy Katalonii. W stolicy Hiszpanii spędził dwa lata, ale czas nie stanął dla niego w miejscu. Zrozumiał, że nie nadaje się już do intensywności europejskiego futbolu. Wrócił do Nacionalu, by dzięki regularnej grze przygotować się do ostatniego mundialu w karierze. Zrobił to w efektownym stylu, bo poprowadził klub do mistrzostwa kraju, ładnie spinając klamrą swoją karierę.

W styczniu 2023 roku przeniósł się do brazylijskiego Gremio Porto Alegre.

Suarez pomógł reprezentacji Urugwaju w zajęciu czwartego miejsca na Mistrzostwach Świata w 2010 roku. Rok później wraz z kolegami świętował zdobycie Copa America. Dla swej reprezentacji strzelił niemal 70 bramek, stając się najskuteczniejszym snajperem w historii tej wielkiej kadry. Tylko Diego Godin rozegrał dla niej więcej spotkań, niż słynny El Pistolero.